Одношење смећа у Бечеју поскупело за 17 посто
БЕЧЕЈ: Рачуни за одношење смећа у бечејској општини увећани су за око 17 одсто. Уместо досадашњих 462 динара по домаћинству, од септембра рачуни износе 543,40 динара.
Тако ће бити у последња три месеца ове године, а онда се корисницима услуга предузећа за комуналне услуге сакупљања, одношења, депоновања и третмана обраде отпада „Потисје-Бечеј“ указује шанса да рачуне умање.
Ко одлучи да рачуне прима и плаћа електронски, оствариће у првих шест месеци наредне године попуст од 10 одсто, а додатних пет процената умањења рачуна до даљњег следи онима који обавезе буду измиривали до 15. у месецу. Бечејци треба да се пријаве за добијање електронских рачуна путем апликације „Потисје-Бечеј“, на Фејсбук страници „Потисје-Бечеј“, електонски путем мејла, те лично у пословној згради у Улици Милоша Црњанског 46 или на благајни Градске пијаце где плаћају рачуне.
Остварене уштеде путем електронског плаћања привреде, а ускоро и грађана биће уложене у пошумљавање око градске депоније Ботра.
- Биће засађено око 350 садница. За половину смо поменутом уштедом ми обезбедили средства, а друга половина је донација Горанског расадника у Суботици од којих ћемо обезбедити саднице. Увођење електронске наплате за суграђане, само је један од нових метода рада за релаксацију пословања –каже директор „Потисје-Бечеј“ Золтан Фејеш.
Имају у „Потисју-Бечеј“ план улагања у наредне три године вредан око милион евра. До краја године би требали да купе још један нови камион за одношење отпада, чиме ће знатно побољшати возни парк. Почели су 2017. године с обнављањем возног парка и сваке године су набављали по један камион, а са новим камионом биће једно од боље опремљенијих комуналних предузећа у околини. Завршавају бетонске прилазе на градској депонији, а у току су и израде елабората за управљање биоразградивим отпадом и елабората о коришћењу грађевинског шута, као секундарне сировине.
- Општина Бечеј годишње сакупи око 20.000 тона отпада, а тренутна цена депоновања тоне смећа на регионалној депонији у Кикинди износи 25 евра. Простом рачуницом се долази до цифре од пола милиона евра. У жељи да смањимо трошкове, аплицираћемо за средства код иностраних фондова како би, кад за то дође време, пут регионалне депоније у Кикинди ишло што мање отпада - закључује Золтан Фејеш.
Тражећи прави пример добре праксе, Млади истраживачи Србије су у бечејском „Потисју“, као илустрацију одговорног и квалитетног управљања отпадом, снимили полусатни филм „Управљање отпадом у Србији“, који ће бити приказан на Међународном фестивалу зелене културе „Греен Фест“.
В. Јанков