Odnošenje smeća u Bečeju poskupelo za 17 posto
BEČEJ: Računi za odnošenje smeća u bečejskoj opštini uvećani su za oko 17 odsto. Umesto dosadašnjih 462 dinara po domaćinstvu, od septembra računi iznose 543,40 dinara.
Tako će biti u poslednja tri meseca ove godine, a onda se korisnicima usluga preduzeća za komunalne usluge sakupljanja, odnošenja, deponovanja i tretmana obrade otpada „Potisje-Bečej“ ukazuje šansa da račune umanje.
Ko odluči da račune prima i plaća elektronski, ostvariće u prvih šest meseci naredne godine popust od 10 odsto, a dodatnih pet procenata umanjenja računa do daljnjeg sledi onima koji obaveze budu izmirivali do 15. u mesecu. Bečejci treba da se prijave za dobijanje elektronskih računa putem aplikacije „Potisje-Bečej“, na Fejsbuk stranici „Potisje-Bečej“, elektonski putem mejla, te lično u poslovnoj zgradi u Ulici Miloša Crnjanskog 46 ili na blagajni Gradske pijace gde plaćaju račune.
Ostvarene uštede putem elektronskog plaćanja privrede, a uskoro i građana biće uložene u pošumljavanje oko gradske deponije Botra.
- Biće zasađeno oko 350 sadnica. Za polovinu smo pomenutom uštedom mi obezbedili sredstva, a druga polovina je donacija Goranskog rasadnika u Subotici od kojih ćemo obezbediti sadnice. Uvođenje elektronske naplate za sugrađane, samo je jedan od novih metoda rada za relaksaciju poslovanja –kaže direktor „Potisje-Bečej“ Zoltan Feješ.
Imaju u „Potisju-Bečej“ plan ulaganja u naredne tri godine vredan oko milion evra. Do kraja godine bi trebali da kupe još jedan novi kamion za odnošenje otpada, čime će znatno poboljšati vozni park. Počeli su 2017. godine s obnavljanjem voznog parka i svake godine su nabavljali po jedan kamion, a sa novim kamionom biće jedno od bolje opremljenijih komunalnih preduzeća u okolini. Završavaju betonske prilaze na gradskoj deponiji, a u toku su i izrade elaborata za upravljanje biorazgradivim otpadom i elaborata o korišćenju građevinskog šuta, kao sekundarne sirovine.
- Opština Bečej godišnje sakupi oko 20.000 tona otpada, a trenutna cena deponovanja tone smeća na regionalnoj deponiji u Kikindi iznosi 25 evra. Prostom računicom se dolazi do cifre od pola miliona evra. U želji da smanjimo troškove, apliciraćemo za sredstva kod inostranih fondova kako bi, kad za to dođe vreme, put regionalne deponije u Kikindi išlo što manje otpada - zaključuje Zoltan Feješ.
Tražeći pravi primer dobre prakse, Mladi istraživači Srbije su u bečejskom „Potisju“, kao ilustraciju odgovornog i kvalitetnog upravljanja otpadom, snimili polusatni film „Upravljanje otpadom u Srbiji“, koji će biti prikazan na Međunarodnom festivalu zelene kulture „Green Fest“.
V. Jankov