Обукa за палијативно збрињавање штеди здравствени динар
СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Дводневна обука о палијативном збрињавању, у којој су учествовали стручни радници из Шида, Лајковца, Мионице, Руме и Панчева, одржана је крајем прошле недеље у Сремској Митровици.
Обуку је спровео Центар за палијативно збрињавање „Белхоспис”, уз подршку пројекта Услуге социјалне заштите за осетљиве групе, који спроводи ГИЗ.
Област палијативног збрињавања код нас је тек у повоју, па је циљ регионалних обука да се са овом темом боље упознају радници у социјалној заштити. Наредна обука је заказана у Бањи Ковиљачи 10. и 11. фебруара.
Палијативна нега намењена је тешко оболелим особама, укључујући рак, срчане болести, неуролошка обољења, деменцију, АИДС, као и деци са инвалидитетом, старијим особама и члановима њихових породица. Међутим, палијативна нега није само медицинска, већ психичка, друштвена и духовна подршка оболелом и његовој породици, као део свеобухватне социјалне заштите.
Међутим, један од најважнијих циљева обука је смањење предрасуда и стида који често иду уз болест, што ће охрабрити људе да се обрате за ову врсту подршке, а стручне раднике обучити да пруже подршку на најбољи могући начин.
Статистички подаци, према којима у Србији годишње од рака умре 20.000 пацијената, а дијагнозу ове болести добије око 30.000 људи, јасно указују на потребу за разумевањем и оснаживањем палијативног збрињавања.
- Сматра се да се на један евро потрошен на палијативно збрињавање, буџету враћа три пута више - истиче Мијодраг Богићевић, социјални радник из Белхоспис центра.
В. Х.