Obuka za palijativno zbrinjavanje štedi zdravstveni dinar
SREMSKA MITROVICA: Dvodnevna obuka o palijativnom zbrinjavanju, u kojoj su učestvovali stručni radnici iz Šida, Lajkovca, Mionice, Rume i Pančeva, održana je krajem prošle nedelje u Sremskoj Mitrovici.
Obuku je sproveo Centar za palijativno zbrinjavanje „Belhospis”, uz podršku projekta Usluge socijalne zaštite za osetljive grupe, koji sprovodi GIZ.
Oblast palijativnog zbrinjavanja kod nas je tek u povoju, pa je cilj regionalnih obuka da se sa ovom temom bolje upoznaju radnici u socijalnoj zaštiti. Naredna obuka je zakazana u Banji Koviljači 10. i 11. februara.
Palijativna nega namenjena je teško obolelim osobama, uključujući rak, srčane bolesti, neurološka oboljenja, demenciju, AIDS, kao i deci sa invaliditetom, starijim osobama i članovima njihovih porodica. Međutim, palijativna nega nije samo medicinska, već psihička, društvena i duhovna podrška obolelom i njegovoj porodici, kao deo sveobuhvatne socijalne zaštite.
Međutim, jedan od najvažnijih ciljeva obuka je smanjenje predrasuda i stida koji često idu uz bolest, što će ohrabriti ljude da se obrate za ovu vrstu podrške, a stručne radnike obučiti da pruže podršku na najbolji mogući način.
Statistički podaci, prema kojima u Srbiji godišnje od raka umre 20.000 pacijenata, a dijagnozu ove bolesti dobije oko 30.000 ljudi, jasno ukazuju na potrebu za razumevanjem i osnaživanjem palijativnog zbrinjavanja.
- Smatra se da se na jedan evro potrošen na palijativno zbrinjavanje, budžetu vraća tri puta više - ističe Mijodrag Bogićević, socijalni radnik iz Belhospis centra.
V. H.