Обнавља се девастирани систем цивилне заштите
СОМБОР: Готово свакодневне катастрофе, природне и несреће иазазване људским фактором које потресају свет и Европу, све чешће намећу питање ко је задужен за такозвани „први одговор“.
Најчешћи одговор на ово питање, макар када се ради о Србији, је сложени систем цивилне заштите, чији је Светски дан 1. март, обележен и у Сомбору. Западна Бачка само у последњих неколико година нашла се пред изазовима природних катастрофа попут поплава или оних које узрокује цивилизација, као што је мигрантска криза и плимни талас избеглица са простора Африке и Азије.
Тим поводом начелник Западнобачког управног округа Горан Нонковић је организовао свечану седницу на којој су учествовали представници институција, градова и општина, односно четири локалне самоуправе, Сомбора, Куле, Oyaka и Апатина, које и чине овај управни округ. Како је представник Владе Србије за овај део Војводине нагласио, цивилна заштита мора имати још већи значај у систему заштите и спасавања.
- Наша земља, преко Сектора за ванредне ситуације, поново успоставља неоправдано запуштен и девастиран систем цивилне заштите у Републици Србији. Цивилна заштита у нашој земљи поново добија на значају и интензивно се ради на њеном јачању и враћању угледа, како би се успоставио правовремени и ефикаснији одговор друштва на изазове и ризике којима смо као држава изложени. Специјализоване јединице цивилне заштите су организоване за брзе и ефикасне интервенције заштите и спасавања, где је веома битна помоћ грађана и њихово рационално понашање као и подизање нивоа свести о значају припремљености грађана и њиховом познавању безбедносних и заштитних мера у случају елементарних непогода, техничко-технолошких и других несрећа и опасности - рекао је Нонковић.
Ватрогасно спасилачка јединица која је учествовала у показној вежби већ исто вече имала је и стварну акцију, када је у Прихватном центру Комесаријата за избеглице и миграције у сомборском излетишту Шикара дошло до пожара. Наиме, под за сада неразјашњеним околностима запалио се један од великих шатора за привремени смештај миграната у дворишту Центра. Пожар је локализован брзом интеревенцијом посада двоје ватрогасних возила.
Да не би све остало само на декларативној подршци систему цивилне заштите постарао се њен сомборски део, који је поводом Светског дана цивилне заштите у сарадњи са професионалном Ватрогасно-спасилачком јединицом, волонтерима и активистима сомборске организације Црвеног крста те добровољним ватрогасним друштвима из Бездана и Бачког Брега, организовао вежбу евакуације у Основној школи „Огњен Прица“ у Колуту. Сценарио вежбе обухватио је дојаву опасности од пожара, евакуацију ученика и наставног особља и координисано деловање служби и система заштите и спасавања.
- Циљ ове вежбе је, пре свега, едукација најмлађих и наравно наставног и ненаставног особља, како би знали како да поступају током неког ванредног догађаја и циљ нам је да и даље развијамо систем цивилне заштите и верујемо да ћемо у наредном периоду организовати бројне овакве вежбе - појаснио је Иван Глигорић, стручни сарадник за послове ванредних ситуација и одбране сомборске Градске управе. Након вежбе евакуације у случају пожара, ученици су имали прилику да виде и презентацију добровољних ватрогасних друштава, као и демонстрацију прве помоћи коју су приказали волонтери Црвеног крста Сомбор. М. Миљеновић