Оаза природе у самом центру Кикинде
КИКИНДА: Старо језеро у Кикинди или Штеванчева бара налази се у самом центру града скривено зеленилом и парком. Језеро представља остатке реке Галацке која је некада протицала кроз овај банатски град.
Туристички водич из Канцеларије за туризам Града Кикинде Оливера Маринков каже да се, након што се река осушила, ипак одржало језеро. Данас је оно стециште пецароша, многих рекреативаца, шетача паса, па и случајних пролазника, који дођу да уживају уз воду и парк који га окружује.
Парк је окружен и каналом који је спојен са средишњим делом језера. Парк и језеро додирују комплекс Спортског центра, док се у самом средишту налази језеро мостићима повезано са градом.
„Сада Старо језеро представља праву оазу природе у самом граду, где се људи најчешће шетају, одмарају или дођу на рекреацију“,каже Оливера Маринков и додаје да је 60-их година језеро било купалиште, међутим данас вода није за купање, и оно је забрањено. Старији Кикинђани сећају се и да је ту некад била дискотека где су се добро забављали.
Вода у језеру дубока је око два метра, а на самом месту на ком су се Кикинђани некада купали, затекли смо пецароше. Кажу да су овде свакодневно у миру и природи, а да риба „гризе” зависно од дана.
„Некада је било много више караша и шарана кад су порибљавали, али сада то не раде“,каже пецарош Стева, који додаје да на језеро дођу више због дружења, него због пецања. За мамац, каже, користе кукуруз, црвиће и мушице.
Само јако лоше време може да одврати пензионера Ивана Микалачког, да не дошета тих триста метара од куће до језера.
„Ово је прави рај. Прошле године сам био у Врњачкој бањи и рекао сам им да имамо лепшу бању него они, мада то многи не знају“,каже Микалачки кроз осмех и додаје да нико нема такво језеро у центру града као што има Кикинда.
Он каже да напеца караша и бабушки довољно за ручак, али се сећа свог највећег улова на језеру пре 20 година, шарана од пет кила. Такав улов на овом језеру је редак, па се пецароши присећају и препричавају, маштајући да већа риба опет загризе удицу и обрадује све са обале, па можда и упецају сома од пет кила, који је некад пливао овом водом.
„И сада има велике рибе, али се баш ретко упеца“, каже Микалачки и додаје да иако не порибљавају, канал који води до језера редовно чисте.
За време манифестације „Дани лудаје” на језеру се одржава и такмичење у пецању, али и кувању рибљег паприкаша, али и неколико пута у току године када се пецароши организују.
М. Стакић
Пројекат „Кикинда објективно” реализовала је „Панонија медија” уз подршку „Дневника”. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града Кикинда, који суфинансира пројекат.