Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Новокнежевачка ОШ „Јован Јовановић Змај” највећа институција у општини

11.02.2019. 10:22 10:26
Пише:
Фото: Светлана Тамаши Јевтић, фото: Дневник

НОВИ КНЕЖЕВАЦ: Основна школа “Јован Јовановић Змај” из Новог Кнежевца је матична за подручје ове севернобанатске општине и поред централне школе има четири издвојена одељења, од којих су у Ђали и Мајдану комбинована одељења до четвртог разреда, док у Банатском Аранђелову и Српском Крстуру имају свих осам разреда.

„У Ђали и Мајдану је мали број деце, али пошто су у питању погранична места ресорно министарство нам дозвољава рад у тим школама“, каже директорка ОШ “Јован Јовановић Змај” Светлана Тамаши Јевтић.

„Чине се напори да се у овој образовној институцији, највећој у општини, обезбеде услови за несметан рад. Школа у Српском Крстуру је реновирана претпрошле године, када су уређене учионице, али је још остало да се обнови кров и реновира фискултурна сала, за шта од Управе за капитална улагања АП Војводине очекујемо финансијску помоћ за инвестиције вредне десет милиона динара.

У Ђали је урађена адаптација санитарног чвора, а има потребе  и да се уреде учионице, што кошта 7,5 милиона динара за шта је захтев упућен на конкурсу Покрајинског секретаријата за образовање. Директорка Светлана Тамаши Јевтић најављује да се улази и у велике инвестиције обнова школа у Банатском Аранђелову и Новом Кнежевцу, новцем Канцеларије за управљање јавним улагањима Владе Републике Србије.

Основна школа „Јован Јовановић Змај“ има 754 деце у 57 одељења и настава се одвија на српском и мађарском језику. У школи је упослено 96 просветних радника. Скоро две трећине ученика је у централној школи у Новом Кнежевцу, у Банатском Аранђелову је 130, у Српском Крстуру 120, у Ђали 14 и у Мајдану је свега шест ђака. 

„Од укупног броја ученика наставу на мађарском језику похађа укупно 129 деце, што је скроман број“, каже директорка Светлана Тамаши Јевтић.


Школа културно добро

У Банатском Аранђелову је зграда стара више од једног века и под заштитом је као културно добро, па се очекује комплетна реконструкција и адаптација јер је угрожена влагом и подземним водама. За радове на обнови школе у Банатском Аранђелову потребно је обезбедити око 50 милиона динара, док за зграду централне школе у Новом Кнежевцу у току је поступак одобрења новца у износу од 120 милиона динара за комплетно реновирање учионице, фискултурне сале, свлачионица и промену крова.


„Искрено се надам да ће отварање граничног прелаза на тромеђи код Рабеа  донети бољитак, да се ће се тај део општине развијати. Без обзира на то што је у појединим одељењима мали број ђака, они се са осталима укључују када се спроводе заједничке активности, што је добро за дружење. Имамо подршку од институција мађарског националног савета и председнице Извршног одбора Мађарског националног савета Анике Јерас, јер нам често обезбеђује књиге за школску библиотеку, а добијамо помоћ и у другим средствима. За сарадњу је отворен и председник Скупштине општине Нови Кнежевац Нандор Ујхељи, добро сарађујемо са Народном библиотеком „Бранислав Нушић“, такође и  са Културно уметничким друштвом „Тисађенђе“ које се бави децом на неговању фолклора и националних културних традиција, а добро искуство имамо са свештеницима Римокатоличке и Српске православне цркве.“           

Нажалост одељења су све малобројнија, али и поред тога се надамо да ће нам Министарство просвете одобрити садашњу мрежу школа. Настава се у централној школи и издвојеним одељењима одвија нормално.

„Имамо велику подршку од стране локалне самоуправе и председника општине Нови Кнежевац др Радована Уверића. Све што је потребно за несметан рад обезбеђује се. Купљене су три паметне табле, чија појединачна вредност је 180.000 динара и двојзичне су тако да могу да се користе у настави на оба језика. Та могућност у осавремењавању наставе повећава интересовање код деце, обезбеђени су услови за увођење електронских дневника тако што је одобрена куповина 57 лаптоп рачунара. То ће допринети лакшем уносу оцена и других података за ученике, као и омогућити лакшу комуникацију са родитељима, да у сваком моменту могу сазнати да ли су им деца на настави и какав успех постижу“, објашњава Светлана Тамаши - Јевтић.

Број неоправданих часова применом новог закона се веома смањио. Од некадашњих 4.000 неоправданих изостанака сада је тај број смањен на нешто преко 900, реагује и правосуђе по подношењу прекршајних пријава, а добра се сарадња остварује са Центром за социјални рад.

„Имамо пуно деце ромске националне заједнице у Српском Крстуру где се стање поправило и деца редовно похађају наставу. Волела би у наредном периоду, ако би било могуће, да се у Српском Крстуру организује продужени боравак, управо због деце која су социјално угрожена, да би се просветни радници додатно њима бавили, да би могли да постижу боље резултате у односу на ранији период“, очекује директорка. 

Највећи проблем је математика јер има мало професора ове струке, а недостатак кадрова има и педагошко-психолошкој служби, јер психолога и педагога на нашем подручју нема довољно. Школа има одобрење министарства на три и по педагога-психолога. Педагошко психолошка служба има доста посла зато што су све чешћа насиља и други проблеми деце, а због организовања наставе у више издвојених одељења увек по један од запослених у педагошко психолошкој служби мора да буде у Српском Крстуру, Банатском Аранђелову и Новом Кнежевцу, јер у тим школама је највећи број деце.

„Ђаци из наше школе често учествују у културним и спортским манифестацијама, активни су на разним такмичењима где стижу и до републичког нивоа. У школи тренирају чланови шест спортских клубова, где су у подмлатку и ђаци. Нажалост, немамо спортску халу, а из тог разлога што сам се некада бавила спортом знам шта значи када нема одговарајућих услова и простора за тренинге. Омогућили смо да спортски клубови бесплатно користе фискултурне сале и просторе за спорт“, закључује директорка Светлана Тамаши Јевтић.

Текст и фото: М. Митровић

Пише:
Пошаљите коментар
Боља инфраструктура у општинама Чока и Нови Кнежевац

Боља инфраструктура у општинама Чока и Нови Кнежевац

12.10.2018. 22:16 22:20
Мачку Мирјам донели из Беча на операцију у Нови Кнежевац

Мачку Мирјам донели из Беча на операцију у Нови Кнежевац

17.01.2019. 09:37 09:40
Нови Кнежевац: Оргуље одјекнуле за јубилеј 

Нови Кнежевац: Оргуље одјекнуле за јубилеј 

25.04.2018. 09:37 09:40