Novokneževačka OŠ „Jovan Jovanović Zmaj” najveća institucija u opštini
NOVI KNEŽEVAC: Osnovna škola “Jovan Jovanović Zmaj” iz Novog Kneževca je matična za područje ove severnobanatske opštine i pored centralne škole ima četiri izdvojena odeljenja, od kojih su u Đali i Majdanu kombinovana odeljenja do četvrtog razreda, dok u Banatskom Aranđelovu i Srpskom Krsturu imaju svih osam razreda.
„U Đali i Majdanu je mali broj dece, ali pošto su u pitanju pogranična mesta resorno ministarstvo nam dozvoljava rad u tim školama“, kaže direktorka OŠ “Jovan Jovanović Zmaj” Svetlana Tamaši Jevtić.
„Čine se napori da se u ovoj obrazovnoj instituciji, najvećoj u opštini, obezbede uslovi za nesmetan rad. Škola u Srpskom Krsturu je renovirana pretprošle godine, kada su uređene učionice, ali je još ostalo da se obnovi krov i renovira fiskulturna sala, za šta od Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine očekujemo finansijsku pomoć za investicije vredne deset miliona dinara.
U Đali je urađena adaptacija sanitarnog čvora, a ima potrebe i da se urede učionice, što košta 7,5 miliona dinara za šta je zahtev upućen na konkursu Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje. Direktorka Svetlana Tamaši Jevtić najavljuje da se ulazi i u velike investicije obnova škola u Banatskom Aranđelovu i Novom Kneževcu, novcem Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Republike Srbije.
Osnovna škola „Jovan Jovanović Zmaj“ ima 754 dece u 57 odeljenja i nastava se odvija na srpskom i mađarskom jeziku. U školi je uposleno 96 prosvetnih radnika. Skoro dve trećine učenika je u centralnoj školi u Novom Kneževcu, u Banatskom Aranđelovu je 130, u Srpskom Krsturu 120, u Đali 14 i u Majdanu je svega šest đaka.
„Od ukupnog broja učenika nastavu na mađarskom jeziku pohađa ukupno 129 dece, što je skroman broj“, kaže direktorka Svetlana Tamaši Jevtić.
Škola kulturno dobro
U Banatskom Aranđelovu je zgrada stara više od jednog veka i pod zaštitom je kao kulturno dobro, pa se očekuje kompletna rekonstrukcija i adaptacija jer je ugrožena vlagom i podzemnim vodama. Za radove na obnovi škole u Banatskom Aranđelovu potrebno je obezbediti oko 50 miliona dinara, dok za zgradu centralne škole u Novom Kneževcu u toku je postupak odobrenja novca u iznosu od 120 miliona dinara za kompletno renoviranje učionice, fiskulturne sale, svlačionica i promenu krova.
„Iskreno se nadam da će otvaranje graničnog prelaza na tromeđi kod Rabea doneti boljitak, da se će se taj deo opštine razvijati. Bez obzira na to što je u pojedinim odeljenjima mali broj đaka, oni se sa ostalima uključuju kada se sprovode zajedničke aktivnosti, što je dobro za druženje. Imamo podršku od institucija mađarskog nacionalnog saveta i predsednice Izvršnog odbora Mađarskog nacionalnog saveta Anike Jeras, jer nam često obezbeđuje knjige za školsku biblioteku, a dobijamo pomoć i u drugim sredstvima. Za saradnju je otvoren i predsednik Skupštine opštine Novi Kneževac Nandor Ujhelji, dobro sarađujemo sa Narodnom bibliotekom „Branislav Nušić“, takođe i sa Kulturno umetničkim društvom „Tisađenđe“ koje se bavi decom na negovanju folklora i nacionalnih kulturnih tradicija, a dobro iskustvo imamo sa sveštenicima Rimokatoličke i Srpske pravoslavne crkve.“
Nažalost odeljenja su sve malobrojnija, ali i pored toga se nadamo da će nam Ministarstvo prosvete odobriti sadašnju mrežu škola. Nastava se u centralnoj školi i izdvojenim odeljenjima odvija normalno.
„Imamo veliku podršku od strane lokalne samouprave i predsednika opštine Novi Kneževac dr Radovana Uverića. Sve što je potrebno za nesmetan rad obezbeđuje se. Kupljene su tri pametne table, čija pojedinačna vrednost je 180.000 dinara i dvojzične su tako da mogu da se koriste u nastavi na oba jezika. Ta mogućnost u osavremenjavanju nastave povećava interesovanje kod dece, obezbeđeni su uslovi za uvođenje elektronskih dnevnika tako što je odobrena kupovina 57 laptop računara. To će doprineti lakšem unosu ocena i drugih podataka za učenike, kao i omogućiti lakšu komunikaciju sa roditeljima, da u svakom momentu mogu saznati da li su im deca na nastavi i kakav uspeh postižu“, objašnjava Svetlana Tamaši - Jevtić.
Broj neopravdanih časova primenom novog zakona se veoma smanjio. Od nekadašnjih 4.000 neopravdanih izostanaka sada je taj broj smanjen na nešto preko 900, reaguje i pravosuđe po podnošenju prekršajnih prijava, a dobra se saradnja ostvaruje sa Centrom za socijalni rad.
„Imamo puno dece romske nacionalne zajednice u Srpskom Krsturu gde se stanje popravilo i deca redovno pohađaju nastavu. Volela bi u narednom periodu, ako bi bilo moguće, da se u Srpskom Krsturu organizuje produženi boravak, upravo zbog dece koja su socijalno ugrožena, da bi se prosvetni radnici dodatno njima bavili, da bi mogli da postižu bolje rezultate u odnosu na raniji period“, očekuje direktorka.
Najveći problem je matematika jer ima malo profesora ove struke, a nedostatak kadrova ima i pedagoško-psihološkoj službi, jer psihologa i pedagoga na našem području nema dovoljno. Škola ima odobrenje ministarstva na tri i po pedagoga-psihologa. Pedagoško psihološka služba ima dosta posla zato što su sve češća nasilja i drugi problemi dece, a zbog organizovanja nastave u više izdvojenih odeljenja uvek po jedan od zaposlenih u pedagoško psihološkoj službi mora da bude u Srpskom Krsturu, Banatskom Aranđelovu i Novom Kneževcu, jer u tim školama je najveći broj dece.
„Đaci iz naše škole često učestvuju u kulturnim i sportskim manifestacijama, aktivni su na raznim takmičenjima gde stižu i do republičkog nivoa. U školi treniraju članovi šest sportskih klubova, gde su u podmlatku i đaci. Nažalost, nemamo sportsku halu, a iz tog razloga što sam se nekada bavila sportom znam šta znači kada nema odgovarajućih uslova i prostora za treninge. Omogućili smo da sportski klubovi besplatno koriste fiskulturne sale i prostore za sport“, zaključuje direktorka Svetlana Tamaši Jevtić.
Tekst i foto: M. Mitrović