Ново Милошево: Паори улазе у сетву под теретом лањске суше
НОВО МИЛОШЕВО: Пролећна сетва која тек почиње, биће веома тешка и за ратаре Новог Милошева, пре свега због лањских неповољних прилика које су погодиле пољопивредна газдинства. Директор Ж „Ново Милошево” Велимир Бербаков подсећа да је суша највише погодила ратаре у средњем Банату, али да временске прилике и за ову сетву не иду на руку, па у старту пролећна сетва касни.
- Што се тиче семена, вештачких ђубрива и других импута неопходних за сетву, пољопривредници их узимају и заинтересовани су највише за мало јефтинија семена кукуруза и сунцокрета – каже Бербаков. – Карактеристично је да пољопривредници у почетку углавном траже репроматеријал за сетву на одложено плаћање и за готовину јако мало пазаре. Углавном се тражи рок за плаћање у мају или негде у септембру и октобру, каква је и понуда неких семенских и хемијских кућа.
Протекла зима највише је погодила сточаре, па им је према речима Бербакова Ж „Ново Милошево” доста помогла у кукурузу и пшеници, јер им недостају, пошто услед умањених приноса због лањске суше немају довољно хранива за стоку.
- Сточарима смо помогли на тај начин што смо им дали кукуруз и пшеницу на више рата, док им не стигне новац за премије, а на сличан начин покушавамо да помогнемо и газдинствима, нашим кооперантима, који овог пролаћа заснивају ратарску производњу. Дајемо им што више робе на одложено плаћање, при чему испоруком јефтинијег семена и друге робе гледамо да се не задужују одвише, у нади да се са кукурузом и другим ратарским културама неће поновити прошла година и да ће у септембру и октобру из овогодишње бербе моћи да врате оно што су се код нас задужили – указује Бербаков.
Задруга из Новог Милошева сарађује са око 60 до 70 пољопривредних газдинстава која се баве само сточарском производњом. Откуп млека се врши за компанију „Имлек”, а када се томе дода и ратарство, сарадња се одвија укупно са око 120 газдинстава, која се углавном ослањају на ову задругу. Задруга углавном уговара производњу пшенице, кукуруза и сунцокрета, а за идућу сезону очекује се да ће бити обухваћена и уљана репица за чију сетву су пољопривредници све више заинтересовани.
- У односу на раније године под пшеницом је јесенас засејано знатно више површина и то повећање највероватније ће у пролећној сетви ићи на уштрб кукуруза. Сточари су највише у дилеми да ли ће кукуруз сејати за бербу у зрну и чардак, или за справљање силаже. Пошто је у нашем атару сунцокрет доста заступљен, отприлике исте површине ће се засејати и овог пролећа – очекује Бербаков.
М. Митровић