Неговатељи са европском дипломом
СОМБОР: Након прошлогодишњег уписа прве генерације студената, сомборско одељење Факултета за здравствене науке Универзитета у Печују, одржало је презентацију својих основних студија за неговатеље, које су се већ уходале у простору Мађарске грађанске касине.
Осмосеместралне студије на сомборском одељењу печујске високошколске установе воде до дипломе која је призната у свим државама Европске уније, као и у Србији. Настава се одвија на мађарском језику, а следеће школске године очекује се 30 нових студената.
„Са радошћу смо прихватили изазов да оснујемо одељење нашег факултета и у Сомбору. Ово је прво прекогранично одељење, али планирамо да у будућности покренемо и друге, иновативне смерове. Сомбор нам је посебно важан, јер намеравамо да покренемо и смер за физикалну рехабилитацију, чија је акредитација у току“, казао је Иштван Агоштон, директор Студентског дома и главни правни саветник Факултета за здравствене науке Универзитета у Печују.
Агоштон је додао да је помагање болеснима одувек било племенито занимање, те да ће печујски факултет обезбедити најбоље могуће услове за образовање неговатеља у Сомбору. Основне студије за неговатеље у Сомбору трају осам семестара, с тим да се највећи део практичних вежби дешава у Печују, на тамошњем факултету и универзитетској клиници.
Више путева до стипендије
Председник Студентске самоуправе Универзитета у Печују Виктор Коцка је потенцијалним будућим колегама објаснио да могу да рачунају на бројне стипендије, како оне које даје мађарска држава на основу успеха или социјалне ситуације студента, тако и специфичне стипендије Универзитета у Печују и Студентске самоуправе универзитета. Током презентације заинтересованим ученицима и њиховим родитељима приређене су разне демонстрације вађења крви, реанимације а давани су савети о здравој исхрани.
„На Факултету за здравствене науке осим смера за неговатеље, постоје и основни студијски смерови за ургентну медицину, физикалну терапију, дијететичаре, бабице и други. Настава се, осим у Печују и Сомбору, одвија и у Капошвару, Sombathеlju и Залаегерсегу. На факултету у Печују могу да се стекну и мастер и докторска звања“, појаснила је бројним заинтересованим младим људима др Каталин Фус, асистенткиња на Факултету за здравствене науке.
Маријана Антал, шеф одсека за науку на печујском факултету је казала да тренутно имају преко 2.900 студената, а право на упис на основне студије имају ученици са завршеном средњом школом четвртог степена, у случају ђака из Србије. Она је објаснила начин бодовања постигнутог успеха током средњошколског школовања и додала да се бодови за упис могу добити и на основу резултата са разних средњошколских такмичења, али и на основу социјалног стања кандидата. Маријана Антал је позвала све заинтересоване ученике да се о роковима за упис интересују на сајту факултета, те да након конкурисања пажљиво прате своју електронску пошту, на коју ће редовно стизати обавештења.
М. Миљеновић