Negovatelji sa evropskom diplomom
SOMBOR: Nakon prošlogodišnjeg upisa prve generacije studenata, somborsko odeljenje Fakulteta za zdravstvene nauke Univerziteta u Pečuju, održalo je prezentaciju svojih osnovnih studija za negovatelje, koje su se već uhodale u prostoru Mađarske građanske kasine.
Osmosemestralne studije na somborskom odeljenju pečujske visokoškolske ustanove vode do diplome koja je priznata u svim državama Evropske unije, kao i u Srbiji. Nastava se odvija na mađarskom jeziku, a sledeće školske godine očekuje se 30 novih studenata.
„Sa radošću smo prihvatili izazov da osnujemo odeljenje našeg fakulteta i u Somboru. Ovo je prvo prekogranično odeljenje, ali planiramo da u budućnosti pokrenemo i druge, inovativne smerove. Sombor nam je posebno važan, jer nameravamo da pokrenemo i smer za fizikalnu rehabilitaciju, čija je akreditacija u toku“, kazao je Ištvan Agošton, direktor Studentskog doma i glavni pravni savetnik Fakulteta za zdravstvene nauke Univerziteta u Pečuju.
Agošton je dodao da je pomaganje bolesnima oduvek bilo plemenito zanimanje, te da će pečujski fakultet obezbediti najbolje moguće uslove za obrazovanje negovatelja u Somboru. Osnovne studije za negovatelje u Somboru traju osam semestara, s tim da se najveći deo praktičnih vežbi dešava u Pečuju, na tamošnjem fakultetu i univerzitetskoj klinici.
Više puteva do stipendije
Predsednik Studentske samouprave Univerziteta u Pečuju Viktor Kocka je potencijalnim budućim kolegama objasnio da mogu da računaju na brojne stipendije, kako one koje daje mađarska država na osnovu uspeha ili socijalne situacije studenta, tako i specifične stipendije Univerziteta u Pečuju i Studentske samouprave univerziteta. Tokom prezentacije zainteresovanim učenicima i njihovim roditeljima priređene su razne demonstracije vađenja krvi, reanimacije a davani su saveti o zdravoj ishrani.
„Na Fakultetu za zdravstvene nauke osim smera za negovatelje, postoje i osnovni studijski smerovi za urgentnu medicinu, fizikalnu terapiju, dijetetičare, babice i drugi. Nastava se, osim u Pečuju i Somboru, odvija i u Kapošvaru, Sombathelju i Zalaegersegu. Na fakultetu u Pečuju mogu da se steknu i master i doktorska zvanja“, pojasnila je brojnim zainteresovanim mladim ljudima dr Katalin Fus, asistentkinja na Fakultetu za zdravstvene nauke.
Marijana Antal, šef odseka za nauku na pečujskom fakultetu je kazala da trenutno imaju preko 2.900 studenata, a pravo na upis na osnovne studije imaju učenici sa završenom srednjom školom četvrtog stepena, u slučaju đaka iz Srbije. Ona je objasnila način bodovanja postignutog uspeha tokom srednjoškolskog školovanja i dodala da se bodovi za upis mogu dobiti i na osnovu rezultata sa raznih srednjoškolskih takmičenja, ali i na osnovu socijalnog stanja kandidata. Marijana Antal je pozvala sve zainteresovane učenike da se o rokovima za upis interesuju na sajtu fakulteta, te da nakon konkurisanja pažljivo prate svoju elektronsku poštu, na koju će redovno stizati obaveštenja.
M. Miljenović