Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НАЈСЛАЂИ ЦЕНТАР ГРАДА У ЗЕМЉИ У овом граду у Срему отворен ПРВИ МЕДОМАТ У СРБИЈИ Сремцима притиском на дугме на располагању све врсте ТЕЧНОГ ЗЛАТА (ФОТО)

26.06.2024. 16:35 16:44
Пише:
Извор: Youtube Printscreen/Gradska M televizija

Захваљујући иницијативи Регионалне развојне агенције „Срем“, Специјалног резервата природе „Засавица“ и Друштва пчелара „Јован Живановић“ из Сремске Митровице, грађани овог града сада имају прилику да свакодневно купују мед на првом медомату постављеном у центру Сремске Митровице.

Медомат се налази на тераси Туристичког инфоцентра, омогућавајући једноставан и иновативан начин куповине овог драгоценог производа.

Данас су у просторијама Туристичког инфоцентра у Сремској Митровици представљени резултати пројекта „Заснивање еколошки прихватљиве производње меда у близини СРП ‘Засавица'“. Овај пројекат реализован је у сарадњи Регионалне развојне агенције „Срем“, Специјалног резервата природе „Засавица“ и Друштва пчелара „Јован Живановић“, уз подршку и финансирање од стране Програма Уједињених нација за развој (УНДП).

„На иницијативу града Сремска Митровица, покушали смо да унапредимо елементе циркуларне економије и производње хране на територији града, што је резултирало овим медоматом. Удружење пчелара у Сремској Митровици сада може да пласира своје производе на овај иновативан начин. Такође, у оквиру пројекта смо радили на уклањању инвазивних врста са територије Засавице, а од тог материјала смо производили брикете“, Милан Мирић, директор RRA „Срем“, објаснио је суштину и значај овог пројекта.

Мирић је додао да је једна од важних компоненти пројекта социјална, јер се производња брикета дели социјално угроженим домаћинствима за набавку огрева. Пројекат је финансиран од стране Европске уније са вредношћу од 25.000 долара, док је кофинансирање било 5.000 долара.

Катарина Сајић из Програма Уједињених нација за развој, додала је да је пројекат подржан о стране Европске Уније.

Овај медомат, односно читав пројекат који смо подржали, део је пројекта ЕУ за зелену агенду у Србији који финансира Делегација Европске уније, а спроводи Програм Уједињених нација (УНДП) у сарадњи са Министарством заштите животне средине Србије и другим партнерима. Пројекат је подржан у оквиру области одрживе производње хране, што је веома битно за зелену транзицију привреде и друштва. Посебно нам се допао пројекат због своје целовитости, јер показује како на одржив начин, еколошки прихватљиво може да се производи мед, а истовремено приказује циркуларну економију кроз употребу локалних ресурса биомасе, поручила је Сајићева.

 

Петар Самарџић, заменик градоначелнице Сремске Митровице, изразио задовољство пројектом. „Пре свега, желим да се захвалим донаторима и свим пројектним актерима, јер су успели да принципе социјалне одговорности укључе у активности и процесе који се спроводе у нашој локалној заједници. Простор у Специјалном резервату природе ‘Засавица’ очишћен је од инвазивних растиња, од чега су произведени брикети који се дистрибуирају социјално угроженим домаћинствима са територије града Сремска Митровица. Поред те социјалне ноте, овај пројекат има и здравствену и еколошку компоненту, јер брикетирање доприноси смањењу емисије штетних гасова и утиче на борбу против климатских промена.“

Пројекат не само да доноси економску корист кроз подршку локалним пчеларима, већ и доприноси очувању природних ресурса и подршци социјално угроженим групама. Постављање медомата у Сремској Митровици је пример иновативног приступа у пољопривредној производњи и одрживом развоју који интегрише економске, еколошке и социјалне аспекте.

Резултати пројекта „Заснивање еколошки прихватљиве производње меда у близини СРП ‘Засавица'“ показују да је могуће креирати одрживе моделе производње који истовремено доприносе очувању природе, подршци локалној заједници и економском развоју. Први „градски“ медомат је само почетак новог приступа у пчеларству који ће сигурно служити као инспирација и пример добре праксе у Србији и шире.

Дневник/Курир

Аутор:
Пошаљите коментар
ПОДСТИЦАЈИ ДРЖАВЕ ЗА ОВУ ГОДИНУ Ево колико добијају пчелари по кошници, а за произвођаче шећерне репе новац по хектару

ПОДСТИЦАЈИ ДРЖАВЕ ЗА ОВУ ГОДИНУ Ево колико добијају пчелари по кошници, а за произвођаче шећерне репе новац по хектару

06.06.2024. 16:51 16:57