Mотиви стапарског ћилима осликани као мурал на Задружном дому
СТАПАР: Ако се по нечему, сем по вредним пољопривредницима -рекордерима производње Стапар препознаје далеко ван сомборског атара, онда је то умешност тамошњих жена у изради ручно тканих ћилима.
Традиционални флорални и геометријски мотиви ову рукотворину чине „близанцем“ чувених пиротских ћилима. Да би овековечили свој симбол, који је удружење жена „Стапарска ружа“ представило и тадашњем престолонаследнику, а актуелном краљу Уједињеног краљевства Енглеске и Северне Ирске, Чарлсу Трећем, Стапарци су мотивима свог ћилимарског производа украсили фасаду зграде Задружног дома. УраЋено је то у оквиру акционог плана на INTERREG пројекту ДАНУРБ+.
Мурал представља претапање реалног сликовног приказа у дигиталну форму и даје спону традиције са савременим животом. Урадили су га водећи српски стрит арт уметници Дејан Ивановић - Њупер и Никола Михајловић - Кори. Сам ДАНУРБ+ је европски пројекат који укључује шест подунавских земаља с темом коришћења културног наслеђа за промоцију градова дуж тока Дунава, где је из Србије главни партнер на пројекту Архитектонски факултет из Београда, док је сомборско Јавно комунално предузеће „Простор“ придружени партнер.
Свечаном представљаљу мурала присуствовали су представници Града Сомбора, Удружења жена „Стапарска ружа“, ЈКП „Простор“, те ученици сеоске Основне школе „Бранко Радичевић“, и представници Архитектонског факултета у Београду на челу са професорком Александом Ђукић. Тако је Јована Миљевић, помоћница градоначелника за област економског развоја и туризма, нагласила је да ће нови мурал додатно ојачати туристички потенцијал.
- Све оно што може да додатно привуче пажњу посетилаца и туриста дуж ове руте свакако да пуно значи. Познато је да град Сомбор има мноштво материјалних и нематеријалних културних вредности уз то и доста присуства комплементарних природних вредности као што је специјални резерват природе „Горње подунавље“, имамо мултикултуралност, богату гастрономску понуду, тако да имамо чиме да привучемо туристе из различитих делова Европе и целог света - истакла је Миљевић, док је као представник ЈКП „Простор“, Драгана Сиљановић Козодеровић, архитекта и урбаниста у Сектору за просторно планирање, појаснила да су партнери одлучили да се у фокус стави нематеријално културно наслеђе градова који су обухваћени пројектом.
- Када је у питању Сомбор и његова околина у први план су избили чувени бездански дамаст и стапарска ружа и ми смо кроз серију састанака са стејкхолдерима који су били најактивнији и најзаинтересованији дошли управо до стапарске руже, како бисмо помогли видљивост њих и њиховог ћилима. Зато смо изабрали мурал на здању које се налази на државном путу, како би сваком, па и оном ко нема везе са овом причом, скренули пажњу, како би стао и фотографисао мурал, док од самих Стапараки може да чује причу о ћилиму, а приде на спрату дома су и просторије у којима намерници могу и да купе нешто као сувенир- рекла је Сиљановић Козодеровић.
Сајт за крај пројекта
Завршна конференција ДАНУРБ+ пројекта одржаће се половином децембра у Будимпешти, где ће бити промовисани атлас и сајт на коме ће бити платформа за све туристе који се одлуче за подунавску руту. Сваки туриста који отвори платформу видеће и Сомбор који ће представити преко 100 разних занимљивих ствари које треба посетити, са описом и координатама за сателитску навигацију.
Мира Ковачев, председница Удружења жена „Стапарска ружа“ нагласила је да захваљујући новом муралу имају још већу видљивост.
- Добили смо подршку како би сам центар красио овај мурал и како би се обратила пажња на просторије Удружења где се данас производи стапарски ћилим – рекла је Ковачев, прецизирајући да ово удружење има петнаест чланица, од којих је пет активних ткаља. - Пуно нам ово значи, пошто се удружење бави промоцијом, а уједно и оснаживањем жена и туристичком понудом, тако да смо имали већ прву туру туриста који су дошли у обилазак просторија и наше радионице, а такође су се и фотографисали поред мурала - казала је Ковачев.
М. Миљеновић