Motivi staparskog ćilima oslikani kao mural na Zadružnom domu
STAPAR: Ako se po nečemu, sem po vrednim poljoprivrednicima -rekorderima proizvodnje Stapar prepoznaje daleko van somborskog atara, onda je to umešnost tamošnjih žena u izradi ručno tkanih ćilima.
Tradicionalni floralni i geometrijski motivi ovu rukotvorinu čine „blizancem“ čuvenih pirotskih ćilima. Da bi ovekovečili svoj simbol, koji je udruženje žena „Staparska ruža“ predstavilo i tadašnjem prestolonasledniku, a aktuelnom kralju Ujedinjenog kraljevstva Engleske i Severne Irske, Čarlsu Trećem, Staparci su motivima svog ćilimarskog proizvoda ukrasili fasadu zgrade Zadružnog doma. UraĆeno je to u okviru akcionog plana na INTERREG projektu DANURB .
Mural predstavlja pretapanje realnog slikovnog prikaza u digitalnu formu i daje sponu tradicije sa savremenim životom. Uradili su ga vodeći srpski strit art umetnici Dejan Ivanović - Njuper i Nikola Mihajlović - Kori. Sam DANURB je evropski projekat koji uključuje šest podunavskih zemalja s temom korišćenja kulturnog nasleđa za promociju gradova duž toka Dunava, gde je iz Srbije glavni partner na projektu Arhitektonski fakultet iz Beograda, dok je somborsko Javno komunalno preduzeće „Prostor“ pridruženi partner.
Svečanom predstavljalju murala prisustvovali su predstavnici Grada Sombora, Udruženja žena „Staparska ruža“, JKP „Prostor“, te učenici seoske Osnovne škole „Branko Radičević“, i predstavnici Arhitektonskog fakulteta u Beogradu na čelu sa profesorkom Aleksandom Đukić. Tako je Jovana Miljević, pomoćnica gradonačelnika za oblast ekonomskog razvoja i turizma, naglasila je da će novi mural dodatno ojačati turistički potencijal.
- Sve ono što može da dodatno privuče pažnju posetilaca i turista duž ove rute svakako da puno znači. Poznato je da grad Sombor ima mnoštvo materijalnih i nematerijalnih kulturnih vrednosti uz to i dosta prisustva komplementarnih prirodnih vrednosti kao što je specijalni rezervat prirode „Gornje podunavlje“, imamo multikulturalnost, bogatu gastronomsku ponudu, tako da imamo čime da privučemo turiste iz različitih delova Evrope i celog sveta - istakla je Miljević, dok je kao predstavnik JKP „Prostor“, Dragana Siljanović Kozoderović, arhitekta i urbanista u Sektoru za prostorno planiranje, pojasnila da su partneri odlučili da se u fokus stavi nematerijalno kulturno nasleđe gradova koji su obuhvaćeni projektom.
- Kada je u pitanju Sombor i njegova okolina u prvi plan su izbili čuveni bezdanski damast i staparska ruža i mi smo kroz seriju sastanaka sa stejkholderima koji su bili najaktivniji i najzainteresovaniji došli upravo do staparske ruže, kako bismo pomogli vidljivost njih i njihovog ćilima. Zato smo izabrali mural na zdanju koje se nalazi na državnom putu, kako bi svakom, pa i onom ko nema veze sa ovom pričom, skrenuli pažnju, kako bi stao i fotografisao mural, dok od samih Staparaki može da čuje priču o ćilimu, a pride na spratu doma su i prostorije u kojima namernici mogu i da kupe nešto kao suvenir- rekla je Siljanović Kozoderović.
Sajt za kraj projekta
Završna konferencija DANURB projekta održaće se polovinom decembra u Budimpešti, gde će biti promovisani atlas i sajt na kome će biti platforma za sve turiste koji se odluče za podunavsku rutu. Svaki turista koji otvori platformu videće i Sombor koji će predstaviti preko 100 raznih zanimljivih stvari koje treba posetiti, sa opisom i koordinatama za satelitsku navigaciju.
Mira Kovačev, predsednica Udruženja žena „Staparska ruža“ naglasila je da zahvaljujući novom muralu imaju još veću vidljivost.
- Dobili smo podršku kako bi sam centar krasio ovaj mural i kako bi se obratila pažnja na prostorije Udruženja gde se danas proizvodi staparski ćilim – rekla je Kovačev, precizirajući da ovo udruženje ima petnaest članica, od kojih je pet aktivnih tkalja. - Puno nam ovo znači, pošto se udruženje bavi promocijom, a ujedno i osnaživanjem žena i turističkom ponudom, tako da smo imali već prvu turu turista koji su došli u obilazak prostorija i naše radionice, a takođe su se i fotografisali pored murala - kazala je Kovačev.
M. Miljenović