Модерна хероина већ 16 година води бизнис у „мушкој струци“
БАНАТСКИ КАРЛОВАЦ: Успешна у „мушкој” струци, мама трогодишње девојчице, одговорна за фирму са стотину запослених, све је то Тијана Рилак из Банатског Карловца постигла пре своје 40. године.
Предузеће ТИМ из Банатског Карловца, бави се рециклажом и прерадом пластике, запошљава стотину радника, једно је од најуспешнијих у својој бранши у Србији и извозно је орјентисано. На челу му је, као технички директор, већ 16 година Тијана Рилак. Дипломирала је на Машинском факултету Универзитета у Београду машинске конструкције и механизацију. Када је почела да ради у ТИМ-у је било 15 запослених, а посао се одвијао на нивоу мање занатске фирме. Данас су капацитети много већи, а нова инвестиција у производном делу предвиђа најсавременију машину која би од јула почела са радом.
- Првих десет година на послу сам се давала стопроцентно. Радила сам суботом, недељом, ноћу... практично кад год је требало, без радног времена. Фирма је у међувремену порасла. Трудимо се да држимо корак за новим стандардима, стога период озбиљне инвестиције у производне капацитете мора бити три-четири године. Наша опрема је јединствена на тржишту. Постоје предузећа која се баве истим послом као и ми, али генерално, наш машински парк је у Србији најсвеобухватнији и најновији – прича Тијана Рилак.
Иако су машине овде углавном аутоматске, потребна је физичка способност и снага мушкараца који могу да испрате машину. То је разлог, каже Тијана, што су углавном запослени мушкарци, мада у ТИМ-у ради око 30 одсто запослених жена.
- Жене раде на паковању кеса и на машинама за њихову производњу, јер је тај посао финији и суптилнији, па захтева женску руку, док на екструдерима углавном раде мушкарци из једноставног разлога што је ту приликом процеса производње потребно подићи и yak, и ту је неопходна физичка снага. Не дискриминишемо никога, али подела је једноставна и заснива се на процени шта је оно што неко може да ради и шта не може – потврђује Тијана Рилак.
Као и све жене Тијана се труди да усклади породични живот и каријеру:
- Фирма је порасла, стигли су и сарадници којима могу да поверим послове које сам искључиво ја одрађивала. Сада имам свој породични живот и мир. Дете сам добила доста касно, у 38. години живота и трудим се да ускладим пословне и приватне обавезе. Имам срећу да радно место на коме радим и тим са којим сарађујем имају разумевања. Уживам у свом послу, сусрећем се са најмодернијом технологијом, комуницирам са стручњацима из наше земље и иностранства, није ми никад досадно. Истина је да сам мало кампањац у послу и да залегнем у посао кад треба, али у суштини кад све то волиш нађеш начина и да уклопиш – искрена је Тијана. -Што се компаније тиче, циљ ми је сталан раст са јасним плановима, јер док год си ту, на тржишту, мораш да пратиш промене. Појављује се нова технологија, нови асортимани и квалитети производа. Уколико наша компанија то не прати, наћи ће се неко други ко ће преузети и скрајнути те са тренутне позиције. Раст и улагање су неки основни фактори будућности.
Део производа ТИМ извози у земље региона, али и Белгију и Норвешку. Компанија поседује све потребне сертификате и испуњава све услове за стандарде ЕУ. Поседујемо сертификате ИСО 9001 и ИСО 14001. Имамо неопходне дозволе за рециклажу и потрудили смо се да достигнемо све услове које свет и Европа захтевају. Поседујемо интегрисану дозволу за смештај и третман отпада. Пролазимо све редовне републичке и покрајинске инспекције, мада о нашем пословању највише говоре сертификати о неопходним ИСО стандардима. У нашим производима и трегер кесама користимо биоразградиве адитиве, другим речима, трегерице су обогаћене адитивима који убрзавају или помажу полураспад производа – појаснила је Тијана Рилак.
Еколошку орјентацију ова фирма показује и тако што рецилира сав шкарт из сопствене производње. Поред тога, откупљује отпадну фолију са тржишта, јер од рециклиране фолије се праве yakovi за смеће и покривне фолије за грађевину.
- Учинили смо све да убрзамо разградивост наших производа са циљем да се околина очува. Трудимо се да штедимо електричну енергију, колико је то могуће, јер све наше машине и погони функционишу само путем овог енергента. Што се тиче коришћења воде, за технолошке сврхе користимо само воду из наша два бунара, тако да и на тај начин штедимо ресурсе – истиче Тијана Рилак.
Фирма је укључена у друштвени живот Банатско Карловца, кроз донације у изградњи дечијих играчишта и многобројине акције које доприносе животу локалне заједнице.
- Сви смо везани за ово место.Треба ту да гајимо нашу децу која одрастају у овом окружењу и трудимо се да га улепшамо и помогнемо, колико је то могуће. Предузеће је спонзорисало разна спортска дешавања, културне манифестације и нису то нека огромна средства, али сматрам да су значајна. Трудимо се да пуно помогнемо запосленима, сматрам да су и зараде задовољавајуће, што такође на неки начин помаже развоју наше заједнице – каже Тијана.
Р. Јовановић