Moderna heroina već 16 godina vodi biznis u „muškoj struci“
BANATSKI KARLOVAC: Uspešna u „muškoj” struci, mama trogodišnje devojčice, odgovorna za firmu sa stotinu zaposlenih, sve je to Tijana Rilak iz Banatskog Karlovca postigla pre svoje 40. godine.
Preduzeće TIM iz Banatskog Karlovca, bavi se reciklažom i preradom plastike, zapošljava stotinu radnika, jedno je od najuspešnijih u svojoj branši u Srbiji i izvozno je orjentisano. Na čelu mu je, kao tehnički direktor, već 16 godina Tijana Rilak. Diplomirala je na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu mašinske konstrukcije i mehanizaciju. Kada je počela da radi u TIM-u je bilo 15 zaposlenih, a posao se odvijao na nivou manje zanatske firme. Danas su kapaciteti mnogo veći, a nova investicija u proizvodnom delu predviđa najsavremeniju mašinu koja bi od jula počela sa radom.
- Prvih deset godina na poslu sam se davala stoprocentno. Radila sam subotom, nedeljom, noću... praktično kad god je trebalo, bez radnog vremena. Firma je u međuvremenu porasla. Trudimo se da držimo korak za novim standardima, stoga period ozbiljne investicije u proizvodne kapacitete mora biti tri-četiri godine. Naša oprema je jedinstvena na tržištu. Postoje preduzeća koja se bave istim poslom kao i mi, ali generalno, naš mašinski park je u Srbiji najsveobuhvatniji i najnoviji – priča Tijana Rilak.
Iako su mašine ovde uglavnom automatske, potrebna je fizička sposobnost i snaga muškaraca koji mogu da isprate mašinu. To je razlog, kaže Tijana, što su uglavnom zaposleni muškarci, mada u TIM-u radi oko 30 odsto zaposlenih žena.
- Žene rade na pakovanju kesa i na mašinama za njihovu proizvodnju, jer je taj posao finiji i suptilniji, pa zahteva žensku ruku, dok na ekstruderima uglavnom rade muškarci iz jednostavnog razloga što je tu prilikom procesa proizvodnje potrebno podići i yak, i tu je neophodna fizička snaga. Ne diskriminišemo nikoga, ali podela je jednostavna i zasniva se na proceni šta je ono što neko može da radi i šta ne može – potvrđuje Tijana Rilak.
Kao i sve žene Tijana se trudi da uskladi porodični život i karijeru:
- Firma je porasla, stigli su i saradnici kojima mogu da poverim poslove koje sam isključivo ja odrađivala. Sada imam svoj porodični život i mir. Dete sam dobila dosta kasno, u 38. godini života i trudim se da uskladim poslovne i privatne obaveze. Imam sreću da radno mesto na kome radim i tim sa kojim sarađujem imaju razumevanja. Uživam u svom poslu, susrećem se sa najmodernijom tehnologijom, komuniciram sa stručnjacima iz naše zemlje i inostranstva, nije mi nikad dosadno. Istina je da sam malo kampanjac u poslu i da zalegnem u posao kad treba, ali u suštini kad sve to voliš nađeš načina i da uklopiš – iskrena je Tijana. -Što se kompanije tiče, cilj mi je stalan rast sa jasnim planovima, jer dok god si tu, na tržištu, moraš da pratiš promene. Pojavljuje se nova tehnologija, novi asortimani i kvaliteti proizvoda. Ukoliko naša kompanija to ne prati, naći će se neko drugi ko će preuzeti i skrajnuti te sa trenutne pozicije. Rast i ulaganje su neki osnovni faktori budućnosti.
Deo proizvoda TIM izvozi u zemlje regiona, ali i Belgiju i Norvešku. Kompanija poseduje sve potrebne sertifikate i ispunjava sve uslove za standarde EU. Posedujemo sertifikate ISO 9001 i ISO 14001. Imamo neophodne dozvole za reciklažu i potrudili smo se da dostignemo sve uslove koje svet i Evropa zahtevaju. Posedujemo integrisanu dozvolu za smeštaj i tretman otpada. Prolazimo sve redovne republičke i pokrajinske inspekcije, mada o našem poslovanju najviše govore sertifikati o neophodnim ISO standardima. U našim proizvodima i treger kesama koristimo biorazgradive aditive, drugim rečima, tregerice su obogaćene aditivima koji ubrzavaju ili pomažu poluraspad proizvoda – pojasnila je Tijana Rilak.
Ekološku orjentaciju ova firma pokazuje i tako što recilira sav škart iz sopstvene proizvodnje. Pored toga, otkupljuje otpadnu foliju sa tržišta, jer od reciklirane folije se prave yakovi za smeće i pokrivne folije za građevinu.
- Učinili smo sve da ubrzamo razgradivost naših proizvoda sa ciljem da se okolina očuva. Trudimo se da štedimo električnu energiju, koliko je to moguće, jer sve naše mašine i pogoni funkcionišu samo putem ovog energenta. Što se tiče korišćenja vode, za tehnološke svrhe koristimo samo vodu iz naša dva bunara, tako da i na taj način štedimo resurse – ističe Tijana Rilak.
Firma je uključena u društveni život Banatsko Karlovca, kroz donacije u izgradnji dečijih igračišta i mnogobrojine akcije koje doprinose životu lokalne zajednice.
- Svi smo vezani za ovo mesto.Treba tu da gajimo našu decu koja odrastaju u ovom okruženju i trudimo se da ga ulepšamo i pomognemo, koliko je to moguće. Preduzeće je sponzorisalo razna sportska dešavanja, kulturne manifestacije i nisu to neka ogromna sredstva, ali smatram da su značajna. Trudimo se da puno pomognemo zaposlenima, smatram da su i zarade zadovoljavajuće, što takođe na neki način pomaže razvoju naše zajednice – kaže Tijana.
R. Jovanović