Мишићево обележило сеоску славу – Видовдан
МИШИЋЕВО: Село Мишићево, које је основано 1925. године, прекјуче је обележило Дан Месне заједнице и славу села - Видовдан, и том приликом мештани и гости положили су венце на споменик Војводи Живојину Мишићу, по ком је село добило име, и одржали помен оснивачима села.
Церемонији је присуствовао, осим челника Града Суботице и Општине Мионица, и покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић, истакавши да му је ова манифестација једна од дражих у Војводини, будући да Видовдан симболизује биће нашег народа - јунаштво, херојство и заједништво.
-Моја порука јесте да ако нисмо заједно, као што кажу стихови Ђорђа Балашевића, ветрови ће нас одувати, а ветрови на овим просторима дувају са свих страна, знају да буду веома јаки и да нас раздувају на све стране. Када смо сви заједно и када стремимо ка истом циљу, а то је развијена, богата, јака Србија, нико нас не може одувати- рекао је Иванишевић. - Пролазећи поред Индустријске зоне, у којој ради више хиљада људи, и долазећи новим путем ка Бајмоку, кажем вам да можемо да будемо поносни на оно што данас радимо и једино што може да нам стане на пут је неслога. Док смо сложни, док поштујемо све на исти начин а не заборављамо оно што је наше, имамо право да се поклонимо оснивачима села и говоримо на данашњи дан.
Он је додао да Покрајински секретаријат за привреду и туризам подржава рурални и сеоски, као и манифестациони туризам, те да само село Мишићево и језеро које се ту налази, представљају велик потенцијал који је потребно још више представљати и чинити видљивијим и доступним за домаће и стране посетиоце, љубитеље тог поднебља, природе, традиције и гастрономије.
- Мишићево има потенцијал и ускоро треба да уручимо донацију за језеро које је делом у овом селу, а делом у Скендереву. Сам центар села је веома интересантан, читава културно-историјска прича која га краси од његовог постанка јесу веома важан ресурс. Као Секретаријат ћемо се потрудити да до краја године обезбедимо финансијска средства за бољу промоцију туристичке понуде локалних потенцијала - додао је секретар Иванишевић.
Целокупна свечаност одржана је код споменика војводи Живојину Мишићу у самом центру села, где се традиционално окупљају мештани и гости, за које је припремљен културно-уметнички и спортски програм, уз парастос оснивачима села – солунским добровољцима.
Председник Организационог одбора Перо Шуњка истиче да се сеоска слава, Видовдан, прославља скромно, са све мање људи, али да се традиција предака наставља.
- Видовдан смо обележили скромно, уз наступ Аматерске певачке групе, као и рециталом Милуна Ђачића који је говорио своју песму о настанку села - каже за „Дневник“ Шуњка, с којим смо недавно разговарали приликом обиласка и писања о Мишићеву у оквиру серијала о стогодишњим селима у Војводини. - Село данас има 97 година, велику фабрику сточне хране, пет великих фарми музних крава, једног озбиљног товљача јунади и свиња, и ту се запошљава више људи него што село има становника. Недостају нам становници, пре свега деца, прошле школске године у школи је било двоје ђака. Ситуација је слична као у многим селима, али се код нас види јако јер смо мали.
Спортски део манифестације подразумевао је турнир у малом фудбалу, након ког је организатору Данилу Ћеклићу додељена захвалница, а победницима пехар. Догађај је завршен славском вечером за све госте, љубитеље посног пасуља.
Л. Радловачки