Међународна размена у јубиларној години бечејске гимназије
БЕЧЕЈ: У петак ће бечејски гимназијалци учествовати у Светосавској академији у Градском позоришту од 17.30, а у самој школи биће отворена изложба фотографија „Наш пут!“ којом се представља 95 година Гимназије у Бечеју.
Ово је тек увод у бројне програме којима се обележава вредна годишњица ове образовне установе.
У минулих осам година Гимназија је учествовала у међународној размени ученика преко Интеркултуре, а сада се преко Еразмус плус пројекта и Европске комисије улази у нови изазов.
- Ово је најзначајнији пројекат овог формата до сада за нашу школу. Комплетна финансијска средства за реализацију пројекта обезбеђују се из фондова ЕУ, док су досадашњи пројекти финансирани путем донација, локалне самоуправе и добром делу учешћа родитеља деце која иду на размену. Укупна вредност пројекта је 27.000 евра и 80 одсто је већ обезбеђено, док ће се осталих 20 процената уплатити кад Европска комисија утврди да су сви елементи из пројекта задовољени. Ми смо међу првим школама у Србији које су обухваћене овим пројектом –рекао је директор Гимназије Миодраг Басарић.
Главни координатор пројекта је Шпанија, а поред Србије партнерске земље су још Пољска, Турска и Финска. Пројекат траје ове и идуће године, кроз ангажовање одабраних ученика, а у фокусу истраживачког рада је вода. Бечеј ће већ почетком фебруара угостити партнере из пројекта. У мају ће путовати у Финску, октобру у Пољску, а наредне године следи боравак у Турској и Шпанији.
- За нас у Бечеју карактеристична је артерска вода, жута или јодна, како је ко зове, али ћемо обрадити и воду реке Тисе, која често зна да буде загађена, као и воду Палићког језера. Свака мобилност има тему за себе, али је увек у фокусу вода. Тако ће се обрадити водени циклуси, ресурси, вода у пољопривреди и рециклирање воде – рекао је професор Атила Галфи.
У Гимназији су почаствовани што су у актуелном пројекту, али и задовољни што је пред учесницима велики изазов.
В. Јанков