Međunarodna razmena u jubilarnoj godini bečejske gimnazije
BEČEJ: U petak će bečejski gimnazijalci učestvovati u Svetosavskoj akademiji u Gradskom pozorištu od 17.30, a u samoj školi biće otvorena izložba fotografija „Naš put!“ kojom se predstavlja 95 godina Gimnazije u Bečeju.
Ovo je tek uvod u brojne programe kojima se obeležava vredna godišnjica ove obrazovne ustanove.
U minulih osam godina Gimnazija je učestvovala u međunarodnoj razmeni učenika preko Interkulture, a sada se preko Erazmus plus projekta i Evropske komisije ulazi u novi izazov.
- Ovo je najznačajniji projekat ovog formata do sada za našu školu. Kompletna finansijska sredstva za realizaciju projekta obezbeđuju se iz fondova EU, dok su dosadašnji projekti finansirani putem donacija, lokalne samouprave i dobrom delu učešća roditelja dece koja idu na razmenu. Ukupna vrednost projekta je 27.000 evra i 80 odsto je već obezbeđeno, dok će se ostalih 20 procenata uplatiti kad Evropska komisija utvrdi da su svi elementi iz projekta zadovoljeni. Mi smo među prvim školama u Srbiji koje su obuhvaćene ovim projektom –rekao je direktor Gimnazije Miodrag Basarić.
Glavni koordinator projekta je Španija, a pored Srbije partnerske zemlje su još Poljska, Turska i Finska. Projekat traje ove i iduće godine, kroz angažovanje odabranih učenika, a u fokusu istraživačkog rada je voda. Bečej će već početkom februara ugostiti partnere iz projekta. U maju će putovati u Finsku, oktobru u Poljsku, a naredne godine sledi boravak u Turskoj i Španiji.
- Za nas u Bečeju karakteristična je arterska voda, žuta ili jodna, kako je ko zove, ali ćemo obraditi i vodu reke Tise, koja često zna da bude zagađena, kao i vodu Palićkog jezera. Svaka mobilnost ima temu za sebe, ali je uvek u fokusu voda. Tako će se obraditi vodeni ciklusi, resursi, voda u poljoprivredi i recikliranje vode – rekao je profesor Atila Galfi.
U Gimnaziji su počastvovani što su u aktuelnom projektu, ali i zadovoljni što je pred učesnicima veliki izazov.
V. Jankov