Кућни компост идеалан за баште
БЕЛА ЦРКВА: Представници организације Немачка развојна сарадња и ЈКП „Белоцрквански комуналац“ демонстрирали су компостирање у кућним условима, на пијаци у Белој Цркви. Један од начина третмана отпада је коришћење отпада за прављење компоста.
Поред тога што доприноси смањењу отпада који се одлаже на депонију, коришћењем компоста побољшава се квалитет земљишта, уз смањену употребу вештачког ђубрива. Вишеструку корист компостирања едукатори Немачке развојне сарадње представили су практичним примером у импровизованом компостеру на пијачном простору.
„Свиђа ми се идеја, не захтева пуно времена, а корисна је за наше баште и цвећњаке. Треба подићи свест о потреби смањења отпада. Искуства са презентације пренећу својим пријатељима у удружењу акцијаша и удружењу хранитеља, и не видим разлог да кућно компостирање не прихвате сви, јер сваког дана имамо нешто за компостирање“, каже Анђелка Крстић.
Mеnayеr на ГИЗ ИМПАКТ пројекту Маша Шашић додаје да се у оквиру пројекта иде даље на све компоненте интегралног система управљања отпадом. Презентацијом на пијаци практично је показано како свако код куће може да компостира све осим куваних јела, меса, текстила и стакла. ЈКП „Белосрквански комуналац“ интензивно ради на смањењу броја пластичних флаша са депоније, а уколико кућно компостирање заживи, ефекти би били још видљивији.
„Више од половине смећа који се односи на депонију представља биоразградиви отпад који на овај начин може да се преради. Што мање органског отпада из Беле Цркве и из села заврши на депонији, то ће свима бити боље. Људи који живе у селима сећају се како су то prеthodnе генерације радиле, и колико је то добро за њих“, каже Милица Витомиров, вд директора ЈКП „Белоцрквански комуналац“
Едукација је одржана и са активисткињама Уније жена СНС. На основу многобројних питањима која су постављале, може се закључити да су веома заинтересоване за увођење кућног компостирања.
В. Х.