Круне се архитектонски бисери у Суботици
СУБОТИЦА: Фасаде зграда у центру Суботице биће обновљене кроз пројекат унапређења туристиких потенцијала на рути сецесије “Арт ноувеау у Суботици” за који је издвојено 247 милиона динара.
Од тога је Управа за капитална улагања АПВ учествовала са 200 милиона динара, док је Град суфинансирао остатак новца. Радови обухватају ревитализацију фасада, извођење конзерваторско-рестаураторских и грађевинско-занатских радова, као и ангажовање стручног и конзерваторског надзора.
Пројектом су обухваћене зграде на адресама Корзо 4, Бранислава Нушића 2 и Трг републике 2, које се налази у оквиру културно-историјске целине градског језгра Суботице и које су још пре три деценије проглашене за непокретно културно добро од великог значаја решењем Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица.
За уличне фасаде и кровове три зграде које окружују реконструисано Народно позориште, планирана је санација, реконструкција и рестаурација, због лошег стања у којем се налазе.
Кад је реч о згради на адреси Корзо 4, која спада у једну од најлепших и најраскошнијих фасада, рађена је у стилу мађарске сецесије које су пројектовали Марцел Комор и Деже Јакоб за Суботичку трговачку банку. Веома богатим и разноврсним украсима на фасади могу се видети многобројни народни мотиви. Најпознатији од њих су девојке које наслоњене на руке, посматрају пролазнике, као и велика кошница, која представља симбол банкарства, штедње и радиности.
Зграду Најамне палате на адреси Бранислава Нушића 2 пројектовао је Пал Вадас, на зехтев Града и у њој су били смештени луксузни станови које је Градски сенат издавао. У том објекту дуго година пословала је и Градска штампарија, док Суботичани памте посластичарницу која је радила у приземљу. Зграда је рађена у геометријској варијанти бечке сецесије и има осликане медаљоне са представама птица у плаво-црвеној боји.
Фасада зграде на адреси Трг републике 2 налази се у најгорем стању и саграђена је по пројекту Алфреда Хајоша у стилу бечке сецесије. Зграда је препознатљива по овалној основи и великој полукружној фасади, а због вишегодишњег пропадања и неодржавања, реконструкција је неопходна.
М. Сћ