Комеморација поводом депортације зрењанинских Јевреја
ЗРЕЊАНИН: Јеврејска општина Зрењанин, поводом 77. годишњице депортације зрењанинских Јевреја, у петак, 17. августа, одржаће комеморацију, а биће уприличена Свечана академија и отворена изложба у Народном музеју.
У 11 часова је окупљање у просторијама Јеврејске општине, на адреси Житни трг 1. Пола сата касније, на Пешачком мосту, рабин Србије Исак Асијел говориће Кадиш, молитву за мртве, а потом ће у Бегеј, реку којом су 1941. године отпловили бродови са депортованим зрењанинским Јеврејима, бити положени венци.
У 12 часова је Свечана академија у Великом салону Народног музеја Зрењанин. Присутнима ће се обратити председник Савеза јеврејских општина Србије Роберт Сабадош, као и представник Града Зрењанина. У уметничком програму учествује оперска певачица Ана Алексић Шајрер, уз клавирску пратњу Марте Ронто, као и професорка Сенка Јанков, са својим ђацима.
Ћебе које је прешло Албанију
На изложби су и новински чланци из „Политике“ из послератног периода, а односе се на Велики рат. Сачуван је оригинални „Дневник евакуације“ из 1916. године коњичког официра Моше Мевораха који је, осим што је ратовао, изванредно цртао. Међу експонатима је и једно војничко ћебе које је прешло Албанију и штитило од зиме свога власника Гавриела Навоновића, Сефарда из Приштине.
У 12.30 часова, у Малом салону Народног музеја, биће отворена изложба Јеврејског историјског музеја под називом „Јевреји Србије у Првом светском рату“. Ова поставка настала је поводом обележавања стогодишњице Првог светског рата и Јеврејски историјски музеј у Београду посветио ју је свим српским Јеврејима, мушкарцима и женама, који су као ратници или медицинско особље учествовали у свим ратовима за слободу Србије 1912. – 1918. године. Аутор изложбе је музејски саветник и управник Јеврејског историјског музеја Војислава Радовановић.
Изложба обухвата документарне фотографије из фонда Јеврејског историјског музеја на којима се виде како познати тако и анонимни српски Јевреји – мушкарци и жене, официри и обични војници, болничарке и лекари који су се борили за Србију. Материјал је допуњен са две дигитално обрађене фотографије Архива Југословенске кинотеке.
На изложби је представљено укупно 35 фотографија међу којима је, на пример, непозната фотографија српске – јеврејске хероине Нети Мунк која на леђима носи болесног човека у време ужасне епидемије тифуса за време Првог светског рата. Надлежни кустос изложбе је историчарка уметности Народног музеја Зрењанин Биљана Димкић Крчмар, а поставка ће бити отворена до 8. септембра.
Ж. Балабан