Колико је непронађене отроване дивљачи
АПАТИН: Друштво за заштиту и проучавње птица Србије (ДЗППС) указало је на нови случај тровања птица код Апатина. Наиме, активиста те организације Ненад Спремо у атару Рибарева,
код Апатина, 17. децембра пронашао је одраслог орла белорепана који није могао да лети, нити да се помера. То су симптоми који стручњаке упућују на тровање дивље птице.
У протекле две године, на истом подручју нађено је 11 угинулих орлова белорепана, а за већину је утврђено да је угинуће последица тровања пестицидима. Овај белорепан имао је срећу да га пронађе орнитолог, који је о томе обавестио Покрајински завод за заштиту природе. Брзом реакцијом запосленика ЈП „Војводинашуме”, птица је пренета у прихватилиште за дивље животиње које функционише у палићком зоолошком врту. Тамо је прегледана, и одмах након тога је почело њено лечење, нега и опоравак. По последњим информацијама, птица се потпуно опоравила и чека пуштање назад у природу.
Ненад Спремо, међутим, подсећа на птице које остају непронађене и пита колико ће их још страдати овако окрутно. Овај орнитолог пронашао је на истим теренима у околини Апатина још два орла мишара, првог 27. децембра, а другог 5. јануара. Имали су идентичне симптоме и на исти начин као и белорепан пребачени су у палићко прихватилиште на лечење. Резултати лечења још нису познати.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије огорчено је очигленом упорношћу свих који се бахато односе према пестицидима. Орнитолози наводе да ово нису први случајеви злоупотребе пестицида ове зиме у општини Апатин, те да је још средином новембра код села Купусина лоцирана њива на чијој површини су били разбацани мамци са цинк-фосфидом који служи за тровање глодара. То је потпуно супротно прописима који кажу да се тај родентицид може употребљавати само закопавањем у активне рупе пољске волухарице.
Иако има стидљивих назнака да се координација државних органа у овим случајевима побољшава, орнитолози тврде да је она далеко од тога да одлучује утиче на спречавање тровања заштићених дивљих животиња. Они апелују и на Министарство пољоприведе и заштите животне средине да оформи што пре мрежу стручно опремљених прихватилишта за збрињавање и лечење заштићених дивљих животиња широм Србије. То је, сматрају неопходно како се у бројним случајевима у којима грађани покушавају да им помогну, не би десило да болесне птице морају да путују стотинама километара да би им се обезбедила стручна помоћ.
В. Х.