КИШНЕ БАШТЕ У ПАРКОВИМА ДЕСЕТ ГРАДОВА Зеленилом против климатске кризе
СОМБОР: Захваљујући осећају друштвене одговорности телекомуникационе компаније А1, Сомбор и Нови Сад нашли су се међу десет градова у Србији који су добили своју кишну башту, односно урбану зелену површину која ће допринети смањењу последица обилних киша, поплава и појава клизишта у урбаним срединама.
Ова башта је део пројекта „Никло као ја“, чији је циљ да понуди директан одговор на већ настале негативне последице климатских промена, а који ова компанија проводи уз подршку европске организације „Пропулсион“ и Шумарског факултета Универзитета у Београду.
Кишна башта у Сомбору посађена је у парку крај јужне обилазнице рукама чланова тима професионалних баштована и уз подршку самих грађана, а у протеклом периоду Сомборци су имали прилику да учествују на специјалној, отвореној радионици, на којој су могли детаљније да се упознају са концептом кишних башти.
- У сарадњи са локалном самоуправом изабрали смо управо ову локацију, јер је у близини школа, а сам парк посећују Сомборци и Сомборке свих узраста. За формирање кишне баште користили смо аутентичне саднице и материјале карактеристичне за ово подручје - истакла је Амела Грекса, пејзажна архитектица пројекта, која је појаснила да је главна функција кишне баште ублажавање ефекта климатске кризе на градске средине.
Кишна башта је једноставан систем који се заснива на садњи у конусним лејама у земљи, односно удубљењима у земљи чија је функција да приме одређену количину воде током јачих падавина, а да задрже влагу што дуже током сушних периода. Ове садне јаме су опремљене отпорним биљкама и малчем. Кишне баште, иако првенствено повезане са очувањем животне средине, такође имају значајан утицај на ментално здравље и доприносе квалитету живота, пошто уједно представљају природна окружења која пружају простор за релаксацију, одмор и опуштање у ситуацији када физички контакт с природом, док се одржава башта или се једноставно борави у њој, може да смањи стрес, побољша расположење и смањи симптоме анксиозности.
У протеклом периоду Новосађани су имали прилику да учествују на специјалној, отвореној радионици, на којој су могли детаљније да се упознају са концептом кишних башти. Ову кишну башту у Новом Саду посадио је тим професионалних баштована уз подршку грађана, код инсталације „Оне Day…“ на Петроварадинској тврђави. Инсталација је дело мултимедијалне уметнице и активисткиње Yoko Оно, које је настало у оквиру пројекта EXIT фондације Први светски мир, и то на стоту годишњицу од завршетка Првог светског рата.
„У сарадњи са EXIT фондацијом изабрали смо управо ову локацију јер је важна културно-туристичка атракција која нас свакодневно подсећа на то да је мир незаменљив, а кишне баште ће грађанима дати још један разлог да је посете. За формирање кишне баште користили смо аутентичне саднице и материјале карактеристичне за ово подручје“ – истакла је Амела Грекса, пејзажна архитектица пројекта.
Свих десет кишних башта из Србије биће приказане на сајту www.svetkakavzelis.rs, на ком ће одвијати и гласање за најлепшу. У креирању и заснивању башта своју подршку пружиће и заштитна лица пројекта, глумица Миона Марковић и путописац и ТВ аутор Андреј Маричић.
- Негативне последице климатских промена осећамо свакодневно, од обилних кишних падавина и олуја преко тропских ноћи до загађења ваздуха. Зато верујем да кишне баште долазе у право време и да ће помоћи у очувању животне средине и санирању последица климатских промена. Уједно, желимо да кишне баште буду позив свим грађанима и компанијама да се придруже у овој важној борби. Јер једино заједно можемо да стварамо позитивне промене - нагласио је Дејан Турк, генерални директор А1 Србија и А1 Словенија, прве компаније у нашој земљи која је увела међународну методологију (Ецо Ратинг), која процењује утицај телефона на животну средину, са циљем да мотивише и инспирише кориснике да доносе еколошке изборе, али и целу индустрију мобилних телефона да убрза транзицију ка моделу циркуларне економије за мобилне телефоне.
М. Миљеновић