Инсталирани први паник тастери у установама социјалне и здравствене заштите у Сомбору
СОМБОР: Центар за социјални рад и Здравствени центар у Сомбору постале су прве установе у Србији у коју су уведени први паник тастери за заштиту запослених.
Почетку функционисања нове мере заштите запослених у области здравствене и социјалне заштите присуствовала је потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну развноправност Зорана Михајловић и градоначелница Сомбора Душанка Голубовић.
Повећање мера заштите запослених у здравственим и установама социјалне заштите реализује се уз подршку организације "УН Вомен", Координације за родну равноправност и Министарства рада.
„То је вид превенције и помоћи запосленима, не кажемо да то може у потпуности да реши потенцијалне проблеме, али сигурно може да помогне. Обезбедили смо 60 паник тастера који ће ићи у домове здравља и у један део центара за социјални рад на територији целе Србије“, навела је Михајловић.
Она је додала да је Координационо тело за родну равноправност издвојило десет милиона динара и на јавном позиву доделило новац Сигурним кућама на територији Србије.
„Новац су добиле Сигурне куће у Београду, Новом Саду, Крагујевцу, Сомбору, Панчеву и другим градовима који реализују одређене пројекте. За Сигурну кућу у Сомбору издвојено је пола милиона динара“, рекла је Михајловић.
Истакла је да је Сомбор један од ретких градова који има добру координацију институција када је у питању породично и партнерско насиље над женама.
„Координација која постоји између града, Центра за социјални рад, Сигурне куће, тужилаштва, полиције је одлична. Желимо да покажемо како треба и ово желимо да постигнемо и у другим градовима Србије“, рекла је потпредседница Владе Србије.
Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић, поздравила је инсталирање паник тастера у две градске установе.
„Ово је свакако једна од значајних мера превенције која ће омогућити већу заштиту запослених у Центру за социјални рад када је у питању рад са корисницима и у потенцијално опасним ситуацијама које су се дешавале у пракси, на срећу не код нас“, казала је она.
Зорана Михајловић, која је уједно и министарка саобраћаја, грађевинарства и инфраструктуре истакла је и да је приоритет инфраструктурних радова за Сомбор оспособљавање граничног прелаза Бачки брег за теретни саобраћај, као и проширење садашњег пута од Сомбора до овог граничног прелаза.
Она је рекла да ће већ на првом састанку Савета за инфраструктуру који имају Влада Војводине и Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре кандидовати овај пројекат као један од приоритета, а договорена је и помоћ "Путева Србије" у вези са пројектно-техничком документацијом.
Њој су представљени сви пројекти које је Сомбор радио и на којима ради у области инфраструктуре у уређењу градског језгра, као и сви грађевински радови који се изводе на културним и образовним објектима у Сомбору.
Најављен је наставак разговора са Сомбором око изградње пута који би овај град повезао са ауто-путем и Коридором 10, а Михајловић је истакла да ће заједно са Сомбором радити на реализацији пројекта путног пристаништа у Бездану.
А.С.