Instalirani prvi panik tasteri u ustanovama socijalne i zdravstvene zaštite u Somboru
SOMBOR: Centar za socijalni rad i Zdravstveni centar u Somboru postale su prve ustanove u Srbiji u koju su uvedeni prvi panik tasteri za zaštitu zaposlenih.
Početku funkcionisanja nove mere zaštite zaposlenih u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite prisustvovala je potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu razvnopravnost Zorana Mihajlović i gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović.
Povećanje mera zaštite zaposlenih u zdravstvenim i ustanovama socijalne zaštite realizuje se uz podršku organizacije "UN Vomen", Koordinacije za rodnu ravnopravnost i Ministarstva rada.
„To je vid prevencije i pomoći zaposlenima, ne kažemo da to može u potpunosti da reši potencijalne probleme, ali sigurno može da pomogne. Obezbedili smo 60 panik tastera koji će ići u domove zdravlja i u jedan deo centara za socijalni rad na teritoriji cele Srbije“, navela je Mihajlović.
Ona je dodala da je Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost izdvojilo deset miliona dinara i na javnom pozivu dodelilo novac Sigurnim kućama na teritoriji Srbije.
„Novac su dobile Sigurne kuće u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Somboru, Pančevu i drugim gradovima koji realizuju određene projekte. Za Sigurnu kuću u Somboru izdvojeno je pola miliona dinara“, rekla je Mihajlović.
Istakla je da je Sombor jedan od retkih gradova koji ima dobru koordinaciju institucija kada je u pitanju porodično i partnersko nasilje nad ženama.
„Koordinacija koja postoji između grada, Centra za socijalni rad, Sigurne kuće, tužilaštva, policije je odlična. Želimo da pokažemo kako treba i ovo želimo da postignemo i u drugim gradovima Srbije“, rekla je potpredsednica Vlade Srbije.
Gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović, pozdravila je instaliranje panik tastera u dve gradske ustanove.
„Ovo je svakako jedna od značajnih mera prevencije koja će omogućiti veću zaštitu zaposlenih u Centru za socijalni rad kada je u pitanju rad sa korisnicima i u potencijalno opasnim situacijama koje su se dešavale u praksi, na sreću ne kod nas“, kazala je ona.
Zorana Mihajlović, koja je ujedno i ministarka saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture istakla je i da je prioritet infrastrukturnih radova za Sombor osposobljavanje graničnog prelaza Bački breg za teretni saobraćaj, kao i proširenje sadašnjeg puta od Sombora do ovog graničnog prelaza.
Ona je rekla da će već na prvom sastanku Saveta za infrastrukturu koji imaju Vlada Vojvodine i Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture kandidovati ovaj projekat kao jedan od prioriteta, a dogovorena je i pomoć "Puteva Srbije" u vezi sa projektno-tehničkom dokumentacijom.
Njoj su predstavljeni svi projekti koje je Sombor radio i na kojima radi u oblasti infrastrukture u uređenju gradskog jezgra, kao i svi građevinski radovi koji se izvode na kulturnim i obrazovnim objektima u Somboru.
Najavljen je nastavak razgovora sa Somborom oko izgradnje puta koji bi ovaj grad povezao sa auto-putem i Koridorom 10, a Mihajlović je istakla da će zajedno sa Somborom raditi na realizaciji projekta putnog pristaništa u Bezdanu.
A.S.