Илијанум поново отворио врата за посетиоце
ШИД: Изложбом„Од прстена до слике: Јеврејска заједница у Шиду кроз призму археологије, историје и историје уметности“, која се реализује у оквиру манифестације „Дани европске баштине”, Музеј наивне уметности „Илијанум” поново је отворио врата за посетиоце.
Привремена пауза у раду установе везане за дело Илије Башичевића Босиља, био је привремено затворен због извођења радова на реконструкцији зграде Музеја и замене дотрајале кровне конструкције.
Како је објаснила в.д. директорка Музеја наивне уметности „Илијанум” Марија Покрајац обнова је била неопходна, јер зграда потиче из 19. века и прокишњавао је кров, а радови су реализовани захваљујући средствима и подршци Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама. На згради Музеја замењени су кров, олуци и фасада, пресечена је влага на критичним местима, док су унутар просторија освежени зидови и плафони.
- Планирамо да у наредном периоду конкуришемо за пројекат замене столарије, како би зграда била у потпуности енергетски ефиксана - најавила је Марија Покрајац напоменувши да до сада није било капиталних улагања у објекат. - Обнова је била значајна из више резлога. Сада можемо на најбољи начин да баштинимо уметничка дела, али и запослени раде у много здравијим и пријатнијим условима пошто смо имали проблема са влагом која је оштетила зидове.
Прва изложба коју посетици могу да погледају до среде, 12. октобра, представља живот јеврејске заједнице у Шиду, односно суживот с мештанима до Другог светског рата. Међу експонатима, од којих поједини потичу још из античких времена, су молитвеник, ритуални дувачки инструмент, прстен из античког периода, документи попут позива на распродају покретнина из домова јеврејских породица који су депортовани у логоре током Другог светског рата, као и дела из фонда Музеја „Илијанум”.
- Посебна занимљивост су цигле које су пронађене приликом реконструкције Музеја - открила је Марија Покрајац. - Зграда је припадала јеврејској породици Винтерштајн, која је приликом изградње свог дома користила цигле посебних димензија на којима се налазила Давидова звезда. Сада их грађани могу видети у оквиру реконструисаног oyaka који смо направили за изложбу.
С. Ковач