Ilijanum ponovo otvorio vrata za posetioce
ŠID: Izložbom„Od prstena do slike: Jevrejska zajednica u Šidu kroz prizmu arheologije, istorije i istorije umetnosti“, koja se realizuje u okviru manifestacije „Dani evropske baštine”, Muzej naivne umetnosti „Ilijanum” ponovo je otvorio vrata za posetioce.
Privremena pauza u radu ustanove vezane za delo Ilije Bašičevića Bosilja, bio je privremeno zatvoren zbog izvođenja radova na rekonstrukciji zgrade Muzeja i zamene dotrajale krovne konstrukcije.
Kako je objasnila v.d. direktorka Muzeja naivne umetnosti „Ilijanum” Marija Pokrajac obnova je bila neophodna, jer zgrada potiče iz 19. veka i prokišnjavao je krov, a radovi su realizovani zahvaljujući sredstvima i podršci Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Na zgradi Muzeja zamenjeni su krov, oluci i fasada, presečena je vlaga na kritičnim mestima, dok su unutar prostorija osveženi zidovi i plafoni.
- Planiramo da u narednom periodu konkurišemo za projekat zamene stolarije, kako bi zgrada bila u potpunosti energetski efiksana - najavila je Marija Pokrajac napomenuvši da do sada nije bilo kapitalnih ulaganja u objekat. - Obnova je bila značajna iz više rezloga. Sada možemo na najbolji način da baštinimo umetnička dela, ali i zaposleni rade u mnogo zdravijim i prijatnijim uslovima pošto smo imali problema sa vlagom koja je oštetila zidove.
Prva izložba koju posetici mogu da pogledaju do srede, 12. oktobra, predstavlja život jevrejske zajednice u Šidu, odnosno suživot s meštanima do Drugog svetskog rata. Među eksponatima, od kojih pojedini potiču još iz antičkih vremena, su molitvenik, ritualni duvački instrument, prsten iz antičkog perioda, dokumenti poput poziva na rasprodaju pokretnina iz domova jevrejskih porodica koji su deportovani u logore tokom Drugog svetskog rata, kao i dela iz fonda Muzeja „Ilijanum”.
- Posebna zanimljivost su cigle koje su pronađene prilikom rekonstrukcije Muzeja - otkrila je Marija Pokrajac. - Zgrada je pripadala jevrejskoj porodici Vinterštajn, koja je prilikom izgradnje svog doma koristila cigle posebnih dimenzija na kojima se nalazila Davidova zvezda. Sada ih građani mogu videti u okviru rekonstruisanog oyaka koji smo napravili za izložbu.
S. Kovač