Губи ли Зрењанин популацију
ЗРЕЊАНИН: Попис становништва, домаћинстава и станова биће спроведен у Србији од 1. до 31. октобра ове године.
Финансијска средства за овај посао заједнички су обезбедиле Република Србија и Европска унија, а припреме су увелико у току.
Како је најављено, приликом пописа ће бити и много новина, од којих се најзначајнија односи на начин прикупљања података. Пописивачи ће, први пут, уместо папирних упитника попуњавати електронске формуларе и за то ће користити лаптопове. Од последњег пописа становништа у Србији, иначе, прошло је 11 година.
Према званичним подацима пописа из 2011. године, на територији града Зрењанина је живело 122.714 становника, а у самом Зрењанину 75.743. На територији града број становника је тада био мањи за готово 10.000 у односу на prеthodni попис (132.051), док је у самом граду број становника опао за око 5.500 (у prеthodnom попису 81.316). Процентуално, у Зрењанину је становника било мање за седам одсто, а на територији града за осам одсто.
Приликом пописа пре једанаест година, на територији града је регистровано укупно 44.687 домаћинстава и 53.116 станова.
Нимало охрабрујући подаци говорили су да је становника било мање у свим селима на територији града Зрењанина, у некима чак за четвртину у односу на prеthodni попис. Процентуално, највише становника изгубили су Јанков Мост, Банатски Деспотовац, Томашевац и Лукино Село. Најмањи губитак становништа у то време бележили су Чента, Арадац, Михајлово, Стајићево и Елемир.
Да ли је настављен овај негативан тренд, остаје нам да видимо када буду објављени званични резултати овогодишњег пописа.
Попис становништва, домаћинстава и станова је, иначе, по садржају и обиму, најмасовније и најкомплексније статистичко истраживање које се спроводи у скоро свим земљама света, на сваких десет година. Код нас је требало да буде одржан лане, али је померен због пандемије. Пописом се обезбеђују потпуни и квалитетни статистички подаци о становништву, његовој старосној и полној структури, образовној и брачној структури, о економској активности, о структури домаћинстава и породица и о стамбеном фонду.
Прикупљени подаци од изузетног су значаја за оцену тренутног стања, као и за будуће планирање и доношење различитих стратегија, како на националном тако и локалном нивоу.
Ж. Балабан