Грозница Западног Нила тресе и Јужни Банат
Грозница Западног Нила је као болест први пут забележена 1937. године, а у Србији је први заражени је регистрован 2012 године.
У 80 одсто случајева болест не даје никакву симптологију, док се у 20 одсто могу развити и теже клиничке последице. На територији Јужног Баната до сада је забележена 41 оболела особа, од којих је 13 Панчеваца, док је пет особа умрло на територији Јужног Баната од грознице Западног Нила.
У минулим годинама, епидемијска година била је 2013. и тада је било укупно оболелих 47 оболелих са четири смртна исхода, потврђује епидемиолог у Заводу за јавно здравље др Слађана Томић. Она каже да се сваким даном пријављују нови случајеви, које би тек требало лабораторијски доказати. Тренутно има седам сумњи да се ради о грозници Западног Нила. У Панчеву до сада је 22 пријављених, 13 оболелих, три случаја су лабораторијски непотрврђена и двоје са смртним исходом. Осим грађана Панчева у те статистике улазе и оболели из насељених места Јабука, Качарево, Глогоњ, Банатско Ново Село, Долово и Старчево.
- Симптоми који доводе пацијента код лекара нису неуобичајени, често су слични грипу. У највећем броју случаева пацијент којег убоде заражен комарац нема симтоме ни компликације. Старије особе са хроничним болестима су најугроженије. Свако од нас мора да се заштити од уједа комараца, не треба заборавити да болест не преносе сви комарци на нашем подручју, најчешће су заражени тиграсти комарци - казала је др Слађана Томић.
Она подвлачи да поред прскања комараца, које се обавља сваке године, важно је да се и сами заштитимо. Не треба шетати поред реке у вечерњим часовима када је највећа активност комараца, такође се ,треба адекватно обући и користити заштиту против комараца.