ГРАДСКО ЈЕЗЕРО У ВРШЦУ ВРВИ ОД ЖИВОТА И У СЕПТЕМБРУ Лековита вода и богат програм главни адут за посетиоце
ВРШАЦ: Купалишна сезона, иако је за ово лето званично завршена, бар што се тиче Вршца, није спречила локалце и друге госте Града, да се и у септембру освеже на Градском језеру. Тако ће бити, кажу, све док златне боје јесени не преузму своју штафету.
На улазу у језеро постављена је капија, која је, као да пркоси крају лета, широм отворила врата, поручујући да су сви добродошли. Бетонска стаза рачва се у више наврата и као путоказ води ка разним садржајима који обогаћују простор, у зависности од интересовања посетиоца. Уредно подшишан травњак прати бетонску линију, ширећи се и окупирајући већу површину простора, дајући дом новозасађеним младицама стабала.
На Градском језеру доступни су кошаркашки и терен за одбојку на песку. Ове године постављена је и теретана на отвореном, и то од дрвета, исклесаног тако, да су нас све присутне, справе у моменту подсетиле на породицу Кременко. Ту је и дечје игралиште. Током наше посете језеро је заиста врвело од живота, а препритале су се све генерације. Неки су раширили пешкире тик до обале језера и хватали још мало природног витамина Д, поједини су се „масирали” на тушевима, из којих, кажу, лије лек, док су неки пливали и уживали у води која је температуре око 25 степени Целзијуса.
Дугачак паркић прати капију нудећи природни хлад, који стварају разгранате крошње. Како је за „Дневник” рекао туристички водич из Туристичке организације Вршац Љубомир Попов, најудаљенији део који смо видели под дрвеним сунцобранима је дечја плажа, ту постоји постепен прелаз у води. Остали део језера је дубок.
– Ово је градско купалиште и много Вршчана долази, али га посете и гости који нађу смештај у његовој близини. Вода садржи сумпор и друге материје за које се сматра да су лековите, те наши лекари препоручују онима који имају екцем на кожи или пак друга кожна обољења, да дођу баш до ових тушева и ту проведу неко време – прича Попов.
Лети, каже, баш ту организују разна дешавања, па се тако prеthodnih година возила „ролеријада”.
– Током лета, када ради спасилачка служба, функционише и Школица пливања. Ове године смо имали две групе које су прошле основне обуке, од тога како да се одржавају на води до техника пливања. Неколико година организујемо „Њинд роцк фест”, а његову реализацију је средствима помогао и Град Вршац – појашњава наш саговорник.
Са друге стране језера, пецароши су замахивали своје удице, а најмлађи посетиоци изводили су разне акробације до воде.
– Предивно је на Вршачком језеру. Сваке године прво отворим сезону лета на мору у Црној Гори, а онда дођем овде. Чисто је и уредно, а и сами видите колико има купача у септембру. Различити садржаји, организовање манифестација, за сваког се може наћи по нешто – каже нам Гордана Стевановић.
Сваки дан на језеру провео је и Рабијац Тимотеј и тако је углавном, каже, било до сад. Локалци су најчешћи гости, но туриста има, али слабијег интензитета. Дођу Румуни, а и понеки Украјинац.
– Ове године су направили теретану па има раје, но откако је отворен базен тик до језера, сада је мање народа. Но, свако ужива за себе, а овде је за мене непресушан извор расхлађивања, у врелим летњим данима – поручио је Рабијац.
Језеро броји 32.000 метара квадратних, а просечне дубине је око 180 метара. Снабдева се водом из два субартешка бунара. Утврђено је, између осталог, по неким литературама, да је извор те здраве бањске воде у ствари остатак Панонског мора.
И. Бакмаз