GRADSKO JEZERO U VRŠCU VRVI OD ŽIVOTA I U SEPTEMBRU Lekovita voda i bogat program glavni adut za posetioce
VRŠAC: Kupališna sezona, iako je za ovo leto zvanično završena, bar što se tiče Vršca, nije sprečila lokalce i druge goste Grada, da se i u septembru osveže na Gradskom jezeru. Tako će biti, kažu, sve dok zlatne boje jeseni ne preuzmu svoju štafetu.
Na ulazu u jezero postavljena je kapija, koja je, kao da prkosi kraju leta, širom otvorila vrata, poručujući da su svi dobrodošli. Betonska staza račva se u više navrata i kao putokaz vodi ka raznim sadržajima koji obogaćuju prostor, u zavisnosti od interesovanja posetioca. Uredno podšišan travnjak prati betonsku liniju, šireći se i okupirajući veću površinu prostora, dajući dom novozasađenim mladicama stabala.
Na Gradskom jezeru dostupni su košarkaški i teren za odbojku na pesku. Ove godine postavljena je i teretana na otvorenom, i to od drveta, isklesanog tako, da su nas sve prisutne, sprave u momentu podsetile na porodicu Kremenko. Tu je i dečje igralište. Tokom naše posete jezero je zaista vrvelo od života, a prepritale su se sve generacije. Neki su raširili peškire tik do obale jezera i hvatali još malo prirodnog vitamina D, pojedini su se „masirali” na tuševima, iz kojih, kažu, lije lek, dok su neki plivali i uživali u vodi koja je temperature oko 25 stepeni Celzijusa.
Dugačak parkić prati kapiju nudeći prirodni hlad, koji stvaraju razgranate krošnje. Kako je za „Dnevnik” rekao turistički vodič iz Turističke organizacije Vršac Ljubomir Popov, najudaljeniji deo koji smo videli pod drvenim suncobranima je dečja plaža, tu postoji postepen prelaz u vodi. Ostali deo jezera je dubok.
– Ovo je gradsko kupalište i mnogo Vrščana dolazi, ali ga posete i gosti koji nađu smeštaj u njegovoj blizini. Voda sadrži sumpor i druge materije za koje se smatra da su lekovite, te naši lekari preporučuju onima koji imaju ekcem na koži ili pak druga kožna oboljenja, da dođu baš do ovih tuševa i tu provedu neko vreme – priča Popov.
Leti, kaže, baš tu organizuju razna dešavanja, pa se tako prethodnih godina vozila „rolerijada”.
– Tokom leta, kada radi spasilačka služba, funkcioniše i Školica plivanja. Ove godine smo imali dve grupe koje su prošle osnovne obuke, od toga kako da se održavaju na vodi do tehnika plivanja. Nekoliko godina organizujemo „Njind rock fest”, a njegovu realizaciju je sredstvima pomogao i Grad Vršac – pojašnjava naš sagovornik.
Sa druge strane jezera, pecaroši su zamahivali svoje udice, a najmlađi posetioci izvodili su razne akrobacije do vode.
– Predivno je na Vršačkom jezeru. Svake godine prvo otvorim sezonu leta na moru u Crnoj Gori, a onda dođem ovde. Čisto je i uredno, a i sami vidite koliko ima kupača u septembru. Različiti sadržaji, organizovanje manifestacija, za svakog se može naći po nešto – kaže nam Gordana Stevanović.
Svaki dan na jezeru proveo je i Rabijac Timotej i tako je uglavnom, kaže, bilo do sad. Lokalci su najčešći gosti, no turista ima, ali slabijeg intenziteta. Dođu Rumuni, a i poneki Ukrajinac.
– Ove godine su napravili teretanu pa ima raje, no otkako je otvoren bazen tik do jezera, sada je manje naroda. No, svako uživa za sebe, a ovde je za mene nepresušan izvor rashlađivanja, u vrelim letnjim danima – poručio je Rabijac.
Jezero broji 32.000 metara kvadratnih, a prosečne dubine je oko 180 metara. Snabdeva se vodom iz dva subarteška bunara. Utvrđeno je, između ostalog, po nekim literaturama, da je izvor te zdrave banjske vode u stvari ostatak Panonskog mora.
I. Bakmaz