ГРАД ЗРЕЊАНИН ЖЕЛИ ДА ОТКУПИ И ОБНОВИ ПИНОВУ ВИЛУ Након реконструкције биће Центар за савремену уметност
ЗРЕЊАНИН: Град Зрењанин, судећи према једној од одлука донетих на последњој седници локалног парламента, има намеру да преузме Пинову вилу, реконструише је и претвори у Центар за савремену уметност и нове медије.
На дневном реду прошлонедељне седнице Скупштине града, наиме, нашла се и одлука о покретању поступка прибављања непокретности из јавне својине Републике Србије у јавну својину града Зрењанина, непосредном погодбом, без накнаде.
Овим се предлаже Влади Србије да донесе одлуку о преносу права јавне својине на згради површине 327 квадратних метара, у Улици Иве Лоле Рибара 13, која је категорисана као културно добро. У питању је Пинова вила, која је напуштена и која се већ дуже време налази у критичном стању.
„Непокретност се прибавља у циљу њене санације, реконструкције и ревитализације, након чега би била претворена у Центар за савремену уметност и нове медије. Тиме би се створила могућност да град Зрењанин овим атрактивним објектом и квалитетним уметничким програмима, који би се спроводили у њему, а који би били намењени углавном младим људима, обогати своју културну и туристичку понуду”, пише у образложењу одлуке.
Завод за заштиту споменика културе Зрењанин prеthodno се обратио локалној самоуправи са иницијативом за прибављање Пинове виле у својину града Зрењанина, будући да су нерешени имовинско - правни односи у prеthodnom периоду били сметња за добијање средстава код Министарства културе Републике Србије, уз помоћ којих би се приступило што хитнијој санацији и реконструкцији овог споменика културе.
У протеклих петнаестак година Завод за заштиту споменика културе Зрењанин је редовно конкурисао код Министарства културе за добијање средстава за извођење радова на санацији и реконструкцији овог објекта. Средства никада нису добијена, а разлог су увек били нерешени имовинско - правни односи, због дуготрајног поступка реституције, који је тек недавно правоснажно окончан.
Пинова вила је саграђена 1894. и подигао ју је Леон Штегелвалд. Две године касније купио ју је гроф Ференц Данијел, у чијем је власништву била до 1919. године, па је међу Бечкеречанима у то време добила назив Данијелова вила. Паја Пин током 1928. постаје њен шести по реду власник и то остаје све до почетка рата, када су Немци иселили породицу Пин из виле и почели да је користе као царинску управу. Након рата, вила је национализована и једно време је била напуштена, док није уступљена на коришћење плућној болници. Почетком 90-их година прошлог века плућна болница је премештена на нову локацију, а зграда је до данас остала празна и напуштена.
„Иако се налази на атрактивној локацији, у близини главног градског трга, Пинова вила је у веома лошем стању, због дугогодишњег неодржавања. На више места је дошло до труљења кровне грађе, услед изложености објекта атмосферским утицајима, што је за последицу имало улегнуће крова. Зидови, таванице и подови већ дуже време изложени су утицајима капиларне влаге, па је дошло до отпадања малтера са зидова и украса малтерске пластике са фасаде. Због тога је, решењем грађевинске инспекције, још 2010. године наложено постављање заштитне ограде око објекта и забрањено његово коришћење”, наводи се у скупштинској одлуци и додаје да од доношења решења инспекције, па до данашњег дана, на згради нису извођени никакви радови.
Текст и фото: Ж. Балабан