Дворци Војводине: У Конаку ђаци, вране у столетним крошњама
Дворац у Конаку, насељу у средњебанатској општини Сечањ, као свој летњиковац 1884. године изградио је гроф Ласло Данијел, један од четворице синова Пала Данијела (1822-1895).
Породица Данијел, која је јерменског порекла, имала је велике поседе не само у Конаку, него и оближњем Старом Лецу са два дворца, а племићку титулу добила је 1725. године. У дворцу у Конаку, смештеном крај пута који пресеца село, у близини речице Брзаве на изласку према Вршцу, сада је Основна школа “Вук Караџић”.
Здање је споменик културе од великог значаја, а и парк који га окружује је под заштитом као природно добро од великог значаја друге категорије. Уређени парк и дворац чине целину складних и несумњивих вредности, али није једноставно и лако све то чувати са скромним материјалним могућностима.
Уз главну зграду дворца која је грофовској породици Данијел служила за становање, изграђена је и једна скромнија грађевина за становање бироша и слуга, а нешто удаљенији су били коњушница и остали економски објекти. Дворац је приземна подужно оријентисана грађевина симетричне основе. Својом архитектуром и концепцијом представља леп пример једноставног, подужног класицистичког објекта, намењеног луксузном становању спахијске породице. Портик на јужној страни је богато декорисан са шест јонских стубова који се у кровној зони завршавају украсним везама, као и полукружним степеништем за излаз у парк. На северној фасади портик има четири јонска стуба. Распоред прозора на фасадама је ритмичан и усклађен са унутрашњим распоредом просторија.
Посед грофа Ласла Данијела у Конаку се простирао на 2.758 катастарских јутара, имао је велику ергелу коња са 150 чистокрвних грла добре репутације, а познат је био и по стаду од око 1.000 подолских говеда. Библиотека дворца има око 2.000 књига, а гроф Ласло Данијел поседовао је изузетну филателистичку збирку од неколико стотина хиљада поштанских маркица из Европе.
Након Великог рата, када је овај део Баната припао Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, већ у првој аграрној реформи земљопоседнику грофу Данијелу је 1919. године одузет велики део земље и подељен сељацима. Земљопоседник је тада био у великој дилеми да ли да остане у Конаку, или оде. Гроф се са многобројном родбином одлучио за преселења у Мађарску. Дворац, заједно с парком и преосталих 20 хектара газдинства Ласло Данијел је продао београдском индустријалцу Кости Илићу. Он је овде основао фабрику за израду конфекције коју је разрадио и наследио његов син Влада Илић, уједно и последњи власник имања, пре него што је након Другог светског рата све - конфисковано.
Под кровом грофовског дворца најпре је било сиротиште за незбринуту децу, а од 1959. године ту је смештена школа. Почетком седамдесетих година у дворцу се налазио и Наставни центар за превдојничку обуку Скупштине општине Сечањ. Како је у том периоду објекат био затвореног типа са ограниченим приступом и под сталним надзором, те околности су допринеле да дворац са пратећим објектима и парком буде негован и очуван.
Конзерваторски радови на дворцу су рађени 1984. и 1988. године. Основна школа “Вук Karayić”, коју похађа 50 ђака, под једним кровом старог здања има све што је потребно. Директорка Мерима Јањић сматра да су учионице довољно простране за прихват и боравак до 20 деце, тако да успешно егзистира у бившим племићким одајама на нешто више од хиљаду квадрата.
“На располагању нам је осам учионица, имамо кабинет за информатику, па и мању фискултурну салу. Дворац у коме је некада живела грофовска породица толико је простран да све сада имамо под једним кровом. Пошто је дворац под заштитом државе средства за обнову слабо добијамо, а за трошкове текућег одржавања и најнужније потребе новац из свог buyеta дотира општина Сечањ. Радили смо пројекат да би остварили средства из Фондације Владо Дивац, да би се извршила замена прозора, али се на томе стало. Потребе за улагањима има јер је столарија лоша, посебно спољни дрвени прозори који пропадају, а требало би такође обновити и фасаду“, указује директорка Мерима Јањић.
У помоћним зградама грфовског здања налази се забавиште, два стана и школска кухиња. Дворац и помоћне зграде су окружени парком на површини од два хектара, који такође није једноставно и лако одржавати. Амбијент јесте грофовски, међутим, пошто је све под заштитом као културно или природно добро, директорка Јањић указује да потешкоћу представља то што је за све што треба урадити неопходно тражити одобрења Завода за заштиту споменика културе или Завода за заштиту природе.
“Имамо проблема са вранама, пошто су у околини посечене шуме, а у парку који нас окружује су столетна стабла дрвећа која су висока, птице траже где да сместе гнезда. Парк нам је пун врана, које су под заштитом и не смемо да их дирамо, тако да свако јутро помоћно особље школе мора да очисти љуљашке и клацкалице и све остало, да би деца могла безбедно да бораве и играју се“ сазнајемо од директорке Јањић.
У дворишту школе у парку су два игралишта која поред ђака користи и омладина села, а пошто се парк простире на два хектара знатно посла изискује кошење траве и укупно одржавање. Сав терет пада на школу, мада би могла припомоћи и МЗ Конак, али на те захтеве увек стижу одговори да је школа корисник ових добара под режимом заштите и да треба да их одржава.
“Некако се довијамо“, напомиње директорка Јањић. “Имамо у селу Пољопривредно предузеће “Граничар” које је у приватном власништву, али нам помажу тако што уступе машине за кошење траве у парку, или обезбеде гориво“.
Милорад Митровић