Dvorci Vojvodine: U Konaku đaci, vrane u stoletnim krošnjama
Dvorac u Konaku, naselju u srednjebanatskoj opštini Sečanj, kao svoj letnjikovac 1884. godine izgradio je grof Laslo Danijel, jedan od četvorice sinova Pala Danijela (1822-1895).
Porodica Danijel, koja je jermenskog porekla, imala je velike posede ne samo u Konaku, nego i obližnjem Starom Lecu sa dva dvorca, a plemićku titulu dobila je 1725. godine. U dvorcu u Konaku, smeštenom kraj puta koji preseca selo, u blizini rečice Brzave na izlasku prema Vršcu, sada je Osnovna škola “Vuk Karadžić”.
Zdanje je spomenik kulture od velikog značaja, a i park koji ga okružuje je pod zaštitom kao prirodno dobro od velikog značaja druge kategorije. Uređeni park i dvorac čine celinu skladnih i nesumnjivih vrednosti, ali nije jednostavno i lako sve to čuvati sa skromnim materijalnim mogućnostima.
Uz glavnu zgradu dvorca koja je grofovskoj porodici Danijel služila za stanovanje, izgrađena je i jedna skromnija građevina za stanovanje biroša i sluga, a nešto udaljeniji su bili konjušnica i ostali ekonomski objekti. Dvorac je prizemna podužno orijentisana građevina simetrične osnove. Svojom arhitekturom i koncepcijom predstavlja lep primer jednostavnog, podužnog klasicističkog objekta, namenjenog luksuznom stanovanju spahijske porodice. Portik na južnoj strani je bogato dekorisan sa šest jonskih stubova koji se u krovnoj zoni završavaju ukrasnim vezama, kao i polukružnim stepeništem za izlaz u park. Na severnoj fasadi portik ima četiri jonska stuba. Raspored prozora na fasadama je ritmičan i usklađen sa unutrašnjim rasporedom prostorija.
Posed grofa Lasla Danijela u Konaku se prostirao na 2.758 katastarskih jutara, imao je veliku ergelu konja sa 150 čistokrvnih grla dobre reputacije, a poznat je bio i po stadu od oko 1.000 podolskih goveda. Biblioteka dvorca ima oko 2.000 knjiga, a grof Laslo Danijel posedovao je izuzetnu filatelističku zbirku od nekoliko stotina hiljada poštanskih markica iz Evrope.
Nakon Velikog rata, kada je ovaj deo Banata pripao Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, već u prvoj agrarnoj reformi zemljoposedniku grofu Danijelu je 1919. godine oduzet veliki deo zemlje i podeljen seljacima. Zemljoposednik je tada bio u velikoj dilemi da li da ostane u Konaku, ili ode. Grof se sa mnogobrojnom rodbinom odlučio za preselenja u Mađarsku. Dvorac, zajedno s parkom i preostalih 20 hektara gazdinstva Laslo Danijel je prodao beogradskom industrijalcu Kosti Iliću. On je ovde osnovao fabriku za izradu konfekcije koju je razradio i nasledio njegov sin Vlada Ilić, ujedno i poslednji vlasnik imanja, pre nego što je nakon Drugog svetskog rata sve - konfiskovano.
Pod krovom grofovskog dvorca najpre je bilo sirotište za nezbrinutu decu, a od 1959. godine tu je smeštena škola. Početkom sedamdesetih godina u dvorcu se nalazio i Nastavni centar za prevdojničku obuku Skupštine opštine Sečanj. Kako je u tom periodu objekat bio zatvorenog tipa sa ograničenim pristupom i pod stalnim nadzorom, te okolnosti su doprinele da dvorac sa pratećim objektima i parkom bude negovan i očuvan.
Konzervatorski radovi na dvorcu su rađeni 1984. i 1988. godine. Osnovna škola “Vuk Karayić”, koju pohađa 50 đaka, pod jednim krovom starog zdanja ima sve što je potrebno. Direktorka Merima Janjić smatra da su učionice dovoljno prostrane za prihvat i boravak do 20 dece, tako da uspešno egzistira u bivšim plemićkim odajama na nešto više od hiljadu kvadrata.
“Na raspolaganju nam je osam učionica, imamo kabinet za informatiku, pa i manju fiskulturnu salu. Dvorac u kome je nekada živela grofovska porodica toliko je prostran da sve sada imamo pod jednim krovom. Pošto je dvorac pod zaštitom države sredstva za obnovu slabo dobijamo, a za troškove tekućeg održavanja i najnužnije potrebe novac iz svog buyeta dotira opština Sečanj. Radili smo projekat da bi ostvarili sredstva iz Fondacije Vlado Divac, da bi se izvršila zamena prozora, ali se na tome stalo. Potrebe za ulaganjima ima jer je stolarija loša, posebno spoljni drveni prozori koji propadaju, a trebalo bi takođe obnoviti i fasadu“, ukazuje direktorka Merima Janjić.
U pomoćnim zgradama grfovskog zdanja nalazi se zabavište, dva stana i školska kuhinja. Dvorac i pomoćne zgrade su okruženi parkom na površini od dva hektara, koji takođe nije jednostavno i lako održavati. Ambijent jeste grofovski, međutim, pošto je sve pod zaštitom kao kulturno ili prirodno dobro, direktorka Janjić ukazuje da poteškoću predstavlja to što je za sve što treba uraditi neophodno tražiti odobrenja Zavoda za zaštitu spomenika kulture ili Zavoda za zaštitu prirode.
“Imamo problema sa vranama, pošto su u okolini posečene šume, a u parku koji nas okružuje su stoletna stabla drveća koja su visoka, ptice traže gde da smeste gnezda. Park nam je pun vrana, koje su pod zaštitom i ne smemo da ih diramo, tako da svako jutro pomoćno osoblje škole mora da očisti ljuljaške i klackalice i sve ostalo, da bi deca mogla bezbedno da borave i igraju se“ saznajemo od direktorke Janjić.
U dvorištu škole u parku su dva igrališta koja pored đaka koristi i omladina sela, a pošto se park prostire na dva hektara znatno posla iziskuje košenje trave i ukupno održavanje. Sav teret pada na školu, mada bi mogla pripomoći i MZ Konak, ali na te zahteve uvek stižu odgovori da je škola korisnik ovih dobara pod režimom zaštite i da treba da ih održava.
“Nekako se dovijamo“, napominje direktorka Janjić. “Imamo u selu Poljoprivredno preduzeće “Graničar” koje je u privatnom vlasništvu, ali nam pomažu tako što ustupe mašine za košenje trave u parku, ili obezbede gorivo“.
Milorad Mitrović