Двојезичне табле у Бачкој Паланци упућују на 11 светских дестинација
БАЧКА ПАЛАНКА: У општини Бачка Паланка у службеној употреби је српски језик и ћирилично писмо, али у службеној употреби је и словачки језик и латинично писмо.
Табле на српском и словачком језику, а са називима и удаљеностима свих побратимских општина и градова постављене су прво испред зграде општине Бачка Паланка.Ове табле показују које су и где се налази једанаест побратимским општина и градова широм света, а са којима Бачка Паланка годинама и деценијама има успешну сарадњу у областиу културе, образовања, спорта... Раније је са појединим побратимских општинама и градовима постојала и привредна сарадња, а могуће је да ће се после низа година и наставити.
– Ово је још један вид транспарентног поштовања мултикултуралности у Бачкопаланачкој општини, а кроз постављање двојезичких табли – каже, између осталог, Рената Ђурић из Службе за скупштинске и извршне послове овдашње локалне самоуправе. – На основу конкурса расписаног од стране Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, упаву и националне мањене – националне заједнице нашој општини додељена су новчана средства у износу од близу 200.000 динара за суфинансирање трошкова израде и постављања табли исписаних на језику националне мањине који је у службеној употреби у општини.
Највећи део житеља ове општине, вероватно не зна са којим градовима или општинама из којих земаља света је Бачка Поаланка у последњим деценијама постала побратим. Ова варош, односно житељи ове општине, имају 11 побратима: Жалец у Републици Словенији удаљен 495 километара, Илок у Републици Хрватској (спаја их мост преко Дунава) удаљен је свега 5,8 километара, а, на пример, Бејхај у Народној Републици Кини 8.320 километара ваздушном линијом. Повашка Бистрица у Републици Словачкој удаљена је од Паланке 610, а Баја у Републици Мађарској 137 километара.
Бачка Паланка, која велики број становника има пореклом из Дрвара и околине, сасвим нормално има и званично побратимске односе са Дрваром у Босни и Херцеговини који је одавде удаљен 405 километара. Побратим је и Трпиња у Републици Храватској која је одавде удаљена 54 километра, а Калуша у Републици Украјини 874 километара. У Украјини Паланчани имају још један побратимски град, али је много даље од Калуше, јер до Кировограда треба прећи 1.563 километара. И у Словачкој Паланчани имају још једног побратима, тачније Липтовски Микулаш који је од овдашње обале Дунава удаљен 573 километра. После Бејхаја у Кини најудаљенији побратими живе у граду Клин у Руској Федерацији, а до тамо треба прећи 2.127 километара.
М. Суџум
Пројекат “Фокус на Бачку Паланку“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.