Dvojezične table u Bačkoj Palanci upućuju na 11 svetskih destinacija
BAČKA PALANKA: U opštini Bačka Palanka u službenoj upotrebi je srpski jezik i ćirilično pismo, ali u službenoj upotrebi je i slovački jezik i latinično pismo.
Table na srpskom i slovačkom jeziku, a sa nazivima i udaljenostima svih pobratimskih opština i gradova postavljene su prvo ispred zgrade opštine Bačka Palanka.Ove table pokazuju koje su i gde se nalazi jedanaest pobratimskim opština i gradova širom sveta, a sa kojima Bačka Palanka godinama i decenijama ima uspešnu saradnju u oblastiu kulture, obrazovanja, sporta... Ranije je sa pojedinim pobratimskih opštinama i gradovima postojala i privredna saradnja, a moguće je da će se posle niza godina i nastaviti.
– Ovo je još jedan vid transparentnog poštovanja multikulturalnosti u Bačkopalanačkoj opštini, a kroz postavljanje dvojezičkih tabli – kaže, između ostalog, Renata Đurić iz Službe za skupštinske i izvršne poslove ovdašnje lokalne samouprave. – Na osnovu konkursa raspisanog od strane Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upavu i nacionalne manjene – nacionalne zajednice našoj opštini dodeljena su novčana sredstva u iznosu od blizu 200.000 dinara za sufinansiranje troškova izrade i postavljanja tabli ispisanih na jeziku nacionalne manjine koji je u službenoj upotrebi u opštini.
Najveći deo žitelja ove opštine, verovatno ne zna sa kojim gradovima ili opštinama iz kojih zemalja sveta je Bačka Poalanka u poslednjim decenijama postala pobratim. Ova varoš, odnosno žitelji ove opštine, imaju 11 pobratima: Žalec u Republici Sloveniji udaljen 495 kilometara, Ilok u Republici Hrvatskoj (spaja ih most preko Dunava) udaljen je svega 5,8 kilometara, a, na primer, Bejhaj u Narodnoj Republici Kini 8.320 kilometara vazdušnom linijom. Povaška Bistrica u Republici Slovačkoj udaljena je od Palanke 610, a Baja u Republici Mađarskoj 137 kilometara.
Bačka Palanka, koja veliki broj stanovnika ima poreklom iz Drvara i okoline, sasvim normalno ima i zvanično pobratimske odnose sa Drvarom u Bosni i Hercegovini koji je odavde udaljen 405 kilometara. Pobratim je i Trpinja u Republici Hravatskoj koja je odavde udaljena 54 kilometra, a Kaluša u Republici Ukrajini 874 kilometara. U Ukrajini Palančani imaju još jedan pobratimski grad, ali je mnogo dalje od Kaluše, jer do Kirovograda treba preći 1.563 kilometara. I u Slovačkoj Palančani imaju još jednog pobratima, tačnije Liptovski Mikulaš koji je od ovdašnje obale Dunava udaljen 573 kilometra. Posle Bejhaja u Kini najudaljeniji pobratimi žive u gradu Klin u Ruskoj Federaciji, a do tamo treba preći 2.127 kilometara.
M. Sudžum
Projekat “Fokus na Bačku Palanku“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.