Две деценије класичног балета у Алибунару
АЛИБУНАР: Да и у малој средини, далеко од великих центара, може да се развије и опстане врхунска културна делатност доказује својим дводеценијским радом алибунарско одељење Балетске школе „Димитрије Парлић” из Панчева.
Почеци су везани за долазак балетског стручњака Ђорђа Дрљана у Алибунар. Он је с радом почео при Дому културе и за кратко време окупио полазнике из овдашње школе. Било је скептичних коментара у почетку, али упорношћу и преданошћу показало се да неговање балета у овој средини итекако има смисла.
На недавној свечаној приредби у великој сали Дома културе обележен је и јубилеј 20 година балета у Алибунару. Иначе, ниједан свечани скуп у било којем насељу ове општине, не може да прође без балетских нумера. Овде раде четири балетске класе, две су класе класичног балета са 29 ученика, а две са 17 ученика баве се народним играма, те припремно одељење из предшколског узраста.
Заједно са матичном школом у Панчеву, алибунарско одељење постаје прва и једина основна школа балета за народну игру у земљи. У минулих 20 година кроз школу је прошло 325 редовних ученика, било је преко 400 полазника у припремном и предшколском узрасту, а школу у Алибунару је завршило 99 играча. Имали су велики број наступа на бројним фестивалима са којих су редовно доносили награде.
Оснивач и наставник Ђорђе Дрљан посебно је поносан на успех својих бивших ученица Јоване Лалић, Катарине Кљајић, Јелене Кузманов, Тамаре Миливојев и Катарине Ратков. Својевремено су освојиле награде на републичким и међународним такмичењима. Јована Лалић и Катарина Кљајић постале су врсни балетски педагози и први солисти ансамбла балета СНП у Новом Саду.
Сав тај рад, посебно масовност у раду са децом, чине школу и Ђорђа Дрљана веома важним за културу у алибунарској општини.
Р. Јовановић
Пројекат „Алибунарска хроника“ реализује ДВП продукција, а суфинансира општина Алибунар. Ставови изнети у пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.