„Дневник“ у селу необичног назива - Гложан
У које год село да одемо, свугде је прича иста – млади одлазе, они што остају једва крпе крај с крајем, спортских и културних активности ни за лек... међтим, село Гложан, у општини Бачки Петровац, нема наведених проблема.
Напротив, чини се да је милина живети у том селу, савршено позиционираном уз Дунав, а надомак Новог Сада, Бачке Паланке и Бачког Петровца.
– Култура нам је доста јака и удружења су нам баш јака у Гложану – каже секретар локалне месне заједнице Михал Хатаља. – Имамо 11 удружења и живот тих друштава је живот села јер, ако су они активни, онда је активно и село. Знате, код нас се стално нешто дешава, сваки дан се нешто дешава, дал’ седница, спортска утакмица, приредба, предавање, семинар... А нарочито нам је активан фолклор, односно Културно-просветно друштво „Једнота”. Путују свуда по Европи, чак су и у Аустралији били двапут!
Око 2.100 становника у Гложану у сваком тренутку има шта да ради и како да се забави. Међутим, та бројка уме да завара – у локалној осмолетки има свега стотинак ђака, док су се млади махом растрчали по свету, углавном Словачкој.
– Старо нам је село, као и свуда, али људи су овде изузетно вредни – додаје Хатаља. – Пољопривреда нам је главни приход јер немамо индустрије, само пољопривредна газдинства. Овде је најзаступљеније повртарство, узгајају се паприка, парадајз, кромпир, а има сад доста оних који се баве цвећем, неких шест-седам газдинстава. Имамо и сточаре, две фарме крава и једну фарму пилића. А од ратарских култура највише се сеју кукуруз и пшеница. Они који се не баве пољорпивредом, раде у Челареву, Бачком Петровцу, Бачкој Паланци, Новом Саду... Све нам је близу.
Гложан може да се похвали јединственим комплексом „Оаза”, који је центар спортског, рекреативног, културног и туристичког живота, и атрактиван је чак до те мере да у њега долазе на вишедневни одмор и људи из околних места. У понуди имају базен, тениски терен, амфитеатар, рибњак, шумицу, ресторане, преноћиште...
– Село је добро уређено, није да се хвалим – поносан је секретар, а из приче и онога што можемо да видимо на лицу места, схватамо да има и разлога зашто да буде. – Од инфраструктуре имамо све, водовод, канализацију, путеве, Дом културе, спортске терене, амфитеатар за 2.800 људи... Наравно, увек треба нешто да се поправи, адаптира... Својевремено смо саградили капелу, поправили путеве, у Дому културе смо мењали столарију. Колико пара нађемо, толико улажемо... Јер, новца свугде мањка. Преко Националног савета смо добили паре за реконструкцију просторија Културно-просветног друшва „Једнота”. Спремамо се да урадимо и етно-кућу, али никако да набавимо новац... До тад имамо само етно-собу, коју је направило Удружење жена „Словенка”.
Гложан је познат по бројним манифестацијама, међу којима је фестивал „Танцуј, танцуј” с најдужом историјом и ове године је требало да буде одржан 50. пут. Ту су још и Дани пољорпивредника, Дани цвећа, Дан Дунава, Дани поврћа...
Леа Радловачки