Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„ДНЕВНИК” у Пивницама: Имају свега, али како је тек некад било...

22.03.2020. 18:50 18:56
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Пивнице, село у општини Бачка Паланка, није добило тај назив по пиву, иако многи живе у заблуди јер, како нам мештани кажу, испред продавница седе људи и пију пиво.

„Пуно радимо, па волимо и да попијемо”, правдају нам се Пивничани и носталгично се присећају свих оних фирми и задруга по којима је ово село некад било познато.
- Први Пољопривредни сајам, овај који је сад у Новом Саду, био је у Пивницама - прича нам председник Савета Месне заједнице Пивнице Далибор Милец. - Наше село је имало земљорадничку задругу која је по јачини била друга у старој Југославији. Имали смо и млекару, као и наш бренд пивнички сир, али деведесетих година је све то системски угашено. Распарчало се и распродало. Имамо леп филм о нашем селу, како је настало и како се градило, можете погледати на Фејсбуку.
Данас мештани тог, нимало малог села, углавном узгајају соју и кукуруз, јер им се друге културе не исплате, док неки раде и по фирмама у околини.

- Ипак, Пивнице се добро држе, све може да се купи овде - прича нам Милец, у шта смо се и сами уверили лутајући по селу, као и да је место веома лепо и уредно, што важи и за многе празне куће које баш некако лепо пропадају. - Трећина кућа је празно и јефтине. Ко је финансијски јачи, купује куће поред себе, да му се не досели макар ко, а цене се крећу од 3.000, па до 25.000 евра, ако је баш добро опремљена или у центру. Већина мештана одржавају село, али има и оних бацају смеће и цркотину у дворишта тих напуштених кућа, нарочито оних које су обрасле дрвећем и коровом, па праве мини депоније.
И управо та „опуштеност” је оно што српским Словацима у Словачкој недостаје. Добро, фали им и дружења преко недеље и поменуто испијање пива испред продавница...

- У Словачкој нас третирају као избеглице, дођоше - каже наш саговорник, додајући да се многе породице ђутуре тамо селе.
Али, док су у Пивницама, сви су сложни. И Срби говоре словачки и Словаци српски. А док су још имали и самодопринос, тек та слога је за пример! Мимо њега су давали месечно добровољне прилоге да се уради водовод, бушили бунар, купили камион за Добровољно ватрогасно друштво,... Међутим, откако Месне заједнице немају свој buyеt, а самим тим ни неку велику функцију, новац од Општина добијају колико им треба за основне рачуне, па ако нешто још претекне.
- Имамо Клуб пољопривредника који сваког пролећа има акцију равњања атарских путева и у плану је да ускоро то раде. Буде око сто трактора и пре смо добијали 100.000 динара за нафту, а сад ћемо добити 50.000, јавили су нам из Општине - наводи председник Савета МЗ Пивнице Далибор Милец. - Рецимо, бунар смо избушили прошле године, али квалитет воде се није променио јер имамо азбестне цеви. Иначе, у селу немамо ни плин ни канализацију. Главни пут нам је регионални, па не спада у одржавање Општине. Јавну расвету смо кренули да мењамо 2009. године, када је замењен један део, а други ни дан данас није. Сад већ стављају лед расвету, а ми нисмо још ни жуте сијалице заменили.
Ипак, оно што данас посебно осветљава Пивнице, јесу традиционалне манифестације које организују у току године: последњег викенда у јануару је Фестивал словачких народних песама, последњи викенд марта и први у априлу резервисани су за Ђиду, другог викенда августа је мото сусрет, а  28. августа сеоска слава Велика Госпојина.
Леа Радловачки
Фото: С. Шуњевић
Село настало пре 330 година
Село Пивнице најпре су оформили Срби пре 330 година, али на пет-шест километара даље од тренутне локације на ком се место налази. Када су почели и Словаци да се досељавају, пре 230 година, онда су Пивнице измештене и попримиле облик и форму правог правцатог села. Данас у њом месту живи око 2.500 људи, док је око 6.600 Пивничана живело седамдесетих.
У Пивницама чистији ваздух
„Екстра је у селу, нема много саобраћаја, ваздух је чистији”, каже нам млађани Пивничанин Стефан Милутиновић, ког смо затекли с мама Горданом како испред куће ураеђују баштицу с јагодама.
- Има у селу друштва, чак и превише је деце - каже Стефан, који има четворицу браћа и једну сестру, тако да га у потпуности разумемо. - Планирам да останем у селу и бавим се пољопривредом, да узгајам соју и кукуруз. Занима ме механика, ту већ доста знам.
Мића дели мудрости по селу и на друштвеним мрежама
Како треба да се поступа у току ванредног стања показује нам и Милорад Мића Димитров, ког смо затекли на мотору како се возика с млађим другаром Ђорђем Николићем. Како каже, у Пивницама је опуштен живот, али село ко село - гаси се.
- Сад се не дружимо више тако због ванредне ситуације, морамо да поштујемо закон, боље то него да му се противимо - каже Милорад, који све позива да га запрате на друштвеним мрежама, бар ако вам требају још неки савети како да поступате у новонасталој ситуаицији. - Чувајте се и запратите ме на Инстаграму и Фејсбуку!
Пише:
Пошаљите коментар
Јован Керавица Баба о бирташким данима у бачкопаланчаким пивницима

Јован Керавица Баба о бирташким данима у бачкопаланчаким пивницима

27.10.2019. 11:17 11:21