Дивљи кестен и добродошлица за Тодора у сомборској болници
СОМБОР: Почетак нове, 2020. године, очекивано протиче у свечарском расположењу, али један истински леп догађај у сомборском породилишту, као да истиче проблем малог природног прираштаја са којим се суочава не само ова средина, већ и цела Србија.
Наиме, по одавно устаљеном обичају прворођеној беби у 2020., малом Тодору Ераковићу и његовим родитељима Нади и Огњену је у овдашњем породилишту Опште болнице „Радивој Симоновић“ уручена варошка поклон честитка од 100.000 динара, али малу сенку на без сумње радостан догађај бацила је чињеница да се на „славодобитника“ морало чекати чак 19 сати првог дана нове године.
У овом продилишту се до пре десетак година обављало (сада више него преполовљених) безмало по две хиљаде порођаја, па су и „прве бебе“ стизале у првим сатима новог лета. Ипак, у прва три јануарска дана рођено је осам беба, па има наде да се тренд опадања наталитета у Сомбору заустави.
Како било, ово није умањило радост нових родитеља, а њима и њиховом чеду, тешком 3,150 грама и дугачком 50 центиметара, сомборска градоначелница Душанка Голубовић је упутила честитке и предала новчану поклон честитку, у чему јој се придружио и покрајински омбудсман проф. др Зоран Павловић. У складу са чињеницом да и сама има материнско искуство, за разлику од својих мушких колега широм Србије који почесто „дежурају“ у породилиштима не би ли већ у првим минутама живота својих најновијих суграђана уручили сличне поклоне њиховим родитељима, сомборска градоначелница Душанка Голубовић је за предају поклона малом Тодору и његовој мајци и оцу сачекала неколико дана, како би се нова мајка опоравила од порођаја, што је несумњиво за сваку похвалу.
Њен поклон ипак није био и једини, пошто је поклон честитка стигла и од Савета за безбедност саобраћаја на путевима града Сомбора, па су поклон, беби-седиште за ауто, родитељима малог Тодора као представници овдашњег градског Савета за безбедност саобраћаја уручили Антонио Ратковић, заменик градоначелнице града Сомбора, који је уједно и председник Савета и Милан Глумац, начелник Одељења за саобраћај Полицијске управе Сомбор и члан Савета за безбедност саобраћаја, као и др Далибор Форгић, члан градског већа задужен за област здравства и социјалне политике.
Осим Тодора, ауто-седишта на поклон добило је још четири бебе које су рођене у међувремену, односно, за прва три дана јануара 2020. године, а акција поделе беби-седишта наставља се и даље у 2020. години.
Честитари најновијем Сомброцу и његовим родитељима искористили су прилику, па се поред других здравствених установа у АП Војводини и сомборска Општа болница одазвала на иницијативу покрајинског омбудсмана на позив на акцију садње дрвета за прворођену бебу у новој години, па је тако у болничком дворишту посађен дивљи кестен као симбол и добар омен раста и развоја прворођеног детета у овој години.
- Увек је најлепше започети нову радну годину посетом сомборском породилишту и обиласком прворођене бебе. Ове године за прва три дана имамо већ осам рођених беба и надам се да ће се тај тренд и наставити и током целе године а и убудуће, а данас подстакнути идејом покрајинског омбудсмана овај догађај обележавамо и на други начин, у смислу афирмације како другачијег демографског тренда тако и афирмације борбе против климатских промена засадили смо једно дрво како би афирмисали заправо причу о екологији али на неки начин и о озелењавању, о новом животу и о томе да желимо да нас увек буде и више - истакла је градоначелница Голубовић у свом обраћању након садње дивљег кестена у болничком дворишту.
Дрво је градоначелница Сомбора Душанка Голубовић посадила уз асистенцију самог покрајинског омбудсмана, проф. др Зорана Павловића у сарадњи са Драганом Растовићем, директором ЗЦ „Др Радивој Симоновић“ а у оквиру кампање „За нови живот“, коју ће Покрајински омбудсман реализовати у осам војвођанских градова. Овом кампањом Покрајински заштитник грађана даје свој симболички допринос афирмацији универзалног права детета на очување и развој свог идентитета, његове укорењености у националну културу, као и права на здраву животну средину.
М. Миљеновић