Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Чешко село, најмање село у Банату и једино чешко у Србији

11.12.2021. 13:29 13:37
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

ЧЕШКО СЕЛО: Премда се према попису из 2011. године води да у Чешком Селу живи 40 становника, према проценама мештана, тај број је заправо упола мањи. Због тога се ово место и води као једно од најмањих у Банату, припада општини Бела Црква и близу је границе са Румунијом.

- Село је дуго било без асфалтног пута, што је било пресудно за изостанак развоја  - каже за „Дневник“ председница Националног савета чешке националне мањине Љиљана Стехлик, додајући да ово село већ пола века нема ни основну школу.

Чешко Село нема продавницу тако да се мештани снабдевају у оближњој Црвеној Цркви или општинском седишту - Белој Цркви. У селу има школске деце, а њихов свакодневни превоз до школе организује Општина. Ово село има нешто што многа друга немају, а то је управо Етно музеј Чеха, односно завичајна збирка са предметима који приказују долазак Чеха на просторе Баната.

- Осим етнографске збирке у неколико засебних просторија организоване су изложбене поставке. Музеј је у власништву Националног савета Чеха који је институција на републичком нивоу и заступа интересе Чеха у Србији - појашњава Стехлик.

У Чешком Селу налази се црква посвећена Светом Јану Непомуку,  изграђена 1900. године у неоготском стилу. Сеоска слава је, такође, посвећена овом значајном чешком свецу и слави се 16. маја, а то је и Дан Националног савета Чеха.  Ово малено село уједно је и једино насеље у Војводини и Србији са већинским чешким становништвом.

Охрабрује чињеница да је младима ово село све интересантније, а посебно младим људима из Чешке који уживају да у њему бораве. Сваког лета млади из удружења сличног нашим извиђачима „Бронтосаури” из Брна, по неколико месеци бораве у Чешком Селу, у шаторима, уживајући у прелепом природном окружењу. Они такође реализују пројекат под називом „Мала Чешка иза Дунава“ и раде на добробит заједнице. Покрет подржава локалне сеоске заједнице и доприноси развоју еко туризма, те подржава  исељеничку заједницу и помаже у очувању јединственог културног и природног наслеђа. Посебно је запажен заједнички рад са мештанима на изради великог туристичког знака који сада краси улаз у Чешко Село.


Од бициклистичког каравана до Моране

- Национални савет Чеха схватајући значај овог малог села за Чехе, као и за комплетно окружење, настоји да га разноврсним културним дешавањима оживи, те да осмишљавањем разних садржаја, подстакне ревитализацију села – каже Љиљана Стехлик.

Сада је већ одомаћено неколико манифестација, као што су Паприкашијада, рок фестивал „Српски Банат“, бициклистички караван чешко- српског пријатељства, радионице инспирисане бајкама „Ноћ са Андерсеном”, уметничке радионице за децу и младе, традиционална Морана, манифестација испраћаја зиме и најава доласка пролећа, као и концерти класичне музике у сеоској цркви.


- Главна корист овог волонтерског ангажовања младих не лежи у материјалној помоћи, већ у јачању односа међу сународницима и људима у нашој земљи, конкретној помоћи у одржавању важних места у селу - прича наша саговорница.

Чешки језик у службеној је употреби једино у општини Бела Црква. Национални савет Чеха је управо захваљујући овој чињеници, а у складу законом, донео одлуку о утврђивању традиционалних назива насељених места на територији општине Бела Црква, на чешком језику, те је Чешком Селу враћен и назив Аблиан. Био је то назив долине на коју су се пре готово две стотине година населили чешки досељеници.

Национални савет чешке националне мањине настоји да се сачувају материјални докази трајања Чеха на простору Србије кроз ревитацизацију Чешког Села. Такође, веома је важно да се укаже на значај очувања нематеријалног наслеђа Чеха, а тиме допринесе развоју мултикултуралности у овом делу Баната.

- Заштита духа народног трајања, заштита наслеђа и културне баштине, треба да буде задатак целокупне друштвене заједнице. Само ако младима подигнемо свест о значају сваке културе понаособ, најбоље ћемо допринети да се војвођански културни мозаик обогаћује, те да се међусобно боље упознајемо и разумемо - закључује Љиљана Стехлик.

Л. Радловачки

Пројекат „Заједница у Белој Цркви” реализује „Дунав продукција”, а суфинансира Општина Бела Црква. Ставови у подржаном медијском пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.

Пише:
Пошаљите коментар