Центру Челарева треба шминкање
ЧЕЛАРЕВО: Неки ће се изненадити, али Челарево, од Новог Сада удаљено 30, а од Бачке Паланке 10 километара, није попут већине села у овом делу Бачке, јер има статус градског насеља.
Са око 5.000 становника, одмах после Бачке Паланке, рачуна се као највеће насељено место ове локалне самоуправе.
Данас овде ради позната пивара у власништву „Карлсберга“, ту су и велике плантаже воћа, неколико мањих предузећа. До почетка транзиције овде је радио и некадашњи југословенски гигант Текстилни комбинат „Дунав“ у коме је посла било у најбољим временима за преко 1.500 радника из Челарева и околних места, па и Паланке и Новог Сада. У времену транзиције од комбината скоро да није остало ништа.
Челарево је деценијама важило за једно од најуређенијих места не само бачкопаланачке општине већ и Војводине. И данас улице овог места лепо изгледају, али Савет месне заједнице који је изабран пре око две године, а на чијем је челу др Горан Ступар, имао је што шта да поправи, али су и планови велики. - Када је нови Савет почео свој мандат затекли смо проблем сметлишта на излазу из Челарева према Бачкој Паланци на коме су константно избијали неконтролисани пожари - каже Ступар. - Сада се сметлиште редовно одржава и налази се у надлежности локалне самоуправе. Једино се чека постављање рампе и увођење дежурства комуналног радника у одређене дане и време како би сметлиште било под контролом.
Савет МЗ позабавио се и радом Културног центра. Донет је кућни ред, постављен је домар, дефинисано је која удружења могу да бораве у просторијама КЦ и ко су одговорна лица. Поправљене су клупе у парковима, а потребно је обезбедити контејнере на пијаци и плажи.
Такође, потребно је обезбедити канте за смеће у главној улици, те један контејнер на аутобуској станици и три у дворишту КЦ, а они би требали бити укључени у редовно пражњење. У Челареву, као и и других 12 села ове општине комуналну делатност обавља општинско ЈКП „Комуналпројект“ из Бачке Паланке.
Бициклом до Гложана
Међу приоритетима у наредном периоду је и партнерно уређење центра Челарева и пијаце, те поправка фонтане, изградња бициклистичке стазе од Челарева до Гложана, кажу у Месној заједници. Приоритет је осветљење уласка у Челарево из правца Новог Сада, али и из правца Бачке Паланке. Ранију расвету је размонтирала „Електровојводина”, због одређених правних проблема. Потребна је и санација крова зграде МЗ, поправка фасаде и централног грејања.
Овде кажу да је на њихово инсистирење постигнута задовољавајућа комунална хигијена у целом месту. На конкурсу Фондације „Карлсберг-Дунђерски“ Челарево је добило средства по пројекту Месне заједнице за уређење плаже на обали Дунава. Постављен је додатни мобилијар - клупе, тршчани сунцобрани, роштиљ места, голови за фудбал, дечије игралиште... Пре Другог светског рата ово место се звало Чиб, а 1946. године, доласком колониста из БиХ мења име у Челарево у знак сећања на народног хероја Здравка Челара. Село има основну школу, фудбалски клуб, КУД, организују се пригодне манифестације. Чувени дворац и парк Дунђерских од 1967. године дат је на управљање Музеју
Пројекат „Фокус на Бачку Паланку” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.