Centru Čelareva treba šminkanje
ČELAREVO: Neki će se iznenaditi, ali Čelarevo, od Novog Sada udaljeno 30, a od Bačke Palanke 10 kilometara, nije poput većine sela u ovom delu Bačke, jer ima status gradskog naselja.
Sa oko 5.000 stanovnika, odmah posle Bačke Palanke, računa se kao najveće naseljeno mesto ove lokalne samouprave.
Danas ovde radi poznata pivara u vlasništvu „Karlsberga“, tu su i velike plantaže voća, nekoliko manjih preduzeća. Do početka tranzicije ovde je radio i nekadašnji jugoslovenski gigant Tekstilni kombinat „Dunav“ u kome je posla bilo u najboljim vremenima za preko 1.500 radnika iz Čelareva i okolnih mesta, pa i Palanke i Novog Sada. U vremenu tranzicije od kombinata skoro da nije ostalo ništa.
Čelarevo je decenijama važilo za jedno od najuređenijih mesta ne samo bačkopalanačke opštine već i Vojvodine. I danas ulice ovog mesta lepo izgledaju, ali Savet mesne zajednice koji je izabran pre oko dve godine, a na čijem je čelu dr Goran Stupar, imao je što šta da popravi, ali su i planovi veliki. - Kada je novi Savet počeo svoj mandat zatekli smo problem smetlišta na izlazu iz Čelareva prema Bačkoj Palanci na kome su konstantno izbijali nekontrolisani požari - kaže Stupar. - Sada se smetlište redovno održava i nalazi se u nadležnosti lokalne samouprave. Jedino se čeka postavljanje rampe i uvođenje dežurstva komunalnog radnika u određene dane i vreme kako bi smetlište bilo pod kontrolom.
Savet MZ pozabavio se i radom Kulturnog centra. Donet je kućni red, postavljen je domar, definisano je koja udruženja mogu da borave u prostorijama KC i ko su odgovorna lica. Popravljene su klupe u parkovima, a potrebno je obezbediti kontejnere na pijaci i plaži.
Takođe, potrebno je obezbediti kante za smeće u glavnoj ulici, te jedan kontejner na autobuskoj stanici i tri u dvorištu KC, a oni bi trebali biti uključeni u redovno pražnjenje. U Čelarevu, kao i i drugih 12 sela ove opštine komunalnu delatnost obavlja opštinsko JKP „Komunalprojekt“ iz Bačke Palanke.
Biciklom do Gložana
Među prioritetima u narednom periodu je i partnerno uređenje centra Čelareva i pijace, te popravka fontane, izgradnja biciklističke staze od Čelareva do Gložana, kažu u Mesnoj zajednici. Prioritet je osvetljenje ulaska u Čelarevo iz pravca Novog Sada, ali i iz pravca Bačke Palanke. Raniju rasvetu je razmontirala „Elektrovojvodina”, zbog određenih pravnih problema. Potrebna je i sanacija krova zgrade MZ, popravka fasade i centralnog grejanja.
Ovde kažu da je na njihovo insistirenje postignuta zadovoljavajuća komunalna higijena u celom mestu. Na konkursu Fondacije „Karlsberg-Dunđerski“ Čelarevo je dobilo sredstva po projektu Mesne zajednice za uređenje plaže na obali Dunava. Postavljen je dodatni mobilijar - klupe, trščani suncobrani, roštilj mesta, golovi za fudbal, dečije igralište... Pre Drugog svetskog rata ovo mesto se zvalo Čib, a 1946. godine, dolaskom kolonista iz BiH menja ime u Čelarevo u znak sećanja na narodnog heroja Zdravka Čelara. Selo ima osnovnu školu, fudbalski klub, KUD, organizuju se prigodne manifestacije. Čuveni dvorac i park Dunđerskih od 1967. godine dat je na upravljanje Muzeju
Projekat „Fokus na Bačku Palanku” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.