Белоцркванска „школа плус” реализовала програм о родној равноправности
БЕЛА ЦРКВА: Како би разбили предрасуде и стереотипе о родним улогама у друштву, попут оних најтипичнијих – који су мушки а који женски послови, Удружење „Школа плус“ из Беле Цркве организовала је низ активности у оквиру програма „Родна равноправност као део свакодневног живота“.
На скуповима, који су подразумевали трибине, семинаре и радионице, учествовале су све генерације мештана Беле Цркве, јер циљна група управо јесу сви становници. Пројекат је финансирао Завод за равноправност полова АПВ.
- Многи старији суграђани нису знали шта да очекују од ових наших активности, управо због дешавања у свету и земљи, али су на крају били позитивни утисци, јер је циљ ових активности заправо био промовисање активне едукације у домену наталитетне политике – каже председница „Школе плус“ и учитељица Јасмина Туртуреа. – Деца су донекле имала неко предзнање, тако да смо са њима причали о томе да сви треба да имамо једнака права, па се онда наметало питање „ко смо то сви“. Било је симпатично њихово (не)разумевање, али се на крају видело колико су постали освешћенији, нарочито кад смо причали о томе који су мушки а који женски послови и да ли њихове мајке, рецимо, воле да фарбају капију и зашто то ипак не раде. На крају су одговори били другачији и тачно се види колико су освестили та питања.
Будући да је приметно да су мајке активније од очева када је реч о ангажману према деци, још један од циљева овог програма било је њихово оснаживање и скретање пажње на њихов значај у развоју детета.
- Идеја је била да све генерације буду укључење у програм, да се промовише међугенерацијска солидарност, као и да допринесемо побољшању друштвеног положаја породице – наводи Туртуреа. - Учесници пројекта су обучени да своја знања преносе другима, а посебан акценат ставили смо на едуковање лидера који сутра могу бити предлагачи и покретачи конкретних акција, и дати свој допринос решавању конкретних проблема. Дакле, наш допринос се огледа у томе да се превазиђу стереотипи, да се мења перцепција о улози жена, али и о равноправној улози мушкарца у гајењу детета. Залажемо се за политику једнаких могућности и преносимо тај став на млада поколења. Када схватимо да само друштво у којем сви имају једнака права може да се развија и иде напред, тада ће нам свима бити боље.
Будући да је „Школа плус“ изузетно активна током целе године, наша саговорница истиче и њихово учешће на традиционалном Бициклистичком каравану „Трка чешко-српског пријатељства“ који је одржан протеклог викенда, а најављују и обележавање Дечје недеље, Дана толеранције, Дана волонтера, као и сарадњу са Историјским архивом Бела Црква.
Л. Радловачки
Пројекат „Јавни интерес у Белој Цркви” реализује „ДВП Продукција” а суфинансира Општина Бела Црква. Ставови у подржаном пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.