Belocrkvanska „škola plus” realizovala program o rodnoj ravnopravnosti
BELA CRKVA: Kako bi razbili predrasude i stereotipe o rodnim ulogama u društvu, poput onih najtipičnijih – koji su muški a koji ženski poslovi, Udruženje „Škola plus“ iz Bele Crkve organizovala je niz aktivnosti u okviru programa „Rodna ravnopravnost kao deo svakodnevnog života“.
Na skupovima, koji su podrazumevali tribine, seminare i radionice, učestvovale su sve generacije meštana Bele Crkve, jer ciljna grupa upravo jesu svi stanovnici. Projekat je finansirao Zavod za ravnopravnost polova APV.
- Mnogi stariji sugrađani nisu znali šta da očekuju od ovih naših aktivnosti, upravo zbog dešavanja u svetu i zemlji, ali su na kraju bili pozitivni utisci, jer je cilj ovih aktivnosti zapravo bio promovisanje aktivne edukacije u domenu natalitetne politike – kaže predsednica „Škole plus“ i učiteljica Jasmina Turturea. – Deca su donekle imala neko predznanje, tako da smo sa njima pričali o tome da svi treba da imamo jednaka prava, pa se onda nametalo pitanje „ko smo to svi“. Bilo je simpatično njihovo (ne)razumevanje, ali se na kraju videlo koliko su postali osvešćeniji, naročito kad smo pričali o tome koji su muški a koji ženski poslovi i da li njihove majke, recimo, vole da farbaju kapiju i zašto to ipak ne rade. Na kraju su odgovori bili drugačiji i tačno se vidi koliko su osvestili ta pitanja.
Budući da je primetno da su majke aktivnije od očeva kada je reč o angažmanu prema deci, još jedan od ciljeva ovog programa bilo je njihovo osnaživanje i skretanje pažnje na njihov značaj u razvoju deteta.
- Ideja je bila da sve generacije budu uključenje u program, da se promoviše međugeneracijska solidarnost, kao i da doprinesemo poboljšanju društvenog položaja porodice – navodi Turturea. - Učesnici projekta su obučeni da svoja znanja prenose drugima, a poseban akcenat stavili smo na edukovanje lidera koji sutra mogu biti predlagači i pokretači konkretnih akcija, i dati svoj doprinos rešavanju konkretnih problema. Dakle, naš doprinos se ogleda u tome da se prevaziđu stereotipi, da se menja percepcija o ulozi žena, ali i o ravnopravnoj ulozi muškarca u gajenju deteta. Zalažemo se za politiku jednakih mogućnosti i prenosimo taj stav na mlada pokolenja. Kada shvatimo da samo društvo u kojem svi imaju jednaka prava može da se razvija i ide napred, tada će nam svima biti bolje.
Budući da je „Škola plus“ izuzetno aktivna tokom cele godine, naša sagovornica ističe i njihovo učešće na tradicionalnom Biciklističkom karavanu „Trka češko-srpskog prijateljstva“ koji je održan proteklog vikenda, a najavljuju i obeležavanje Dečje nedelje, Dana tolerancije, Dana volontera, kao i saradnju sa Istorijskim arhivom Bela Crkva.
L. Radlovački
Projekat „Javni interes u Beloj Crkvi” realizuje „DVP Produkcija” a sufinansira Opština Bela Crkva. Stavovi u podržanom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.