Апатин: Попис утрошка енергије у јавним установама
АПАТИН: Општина Апатин је уз још 28 општина у Србији потписала Меморандум о разумевању са Програмом Уједињених нација за развој, да би се постигла енергетска ефикасност у јавим установама и искористили потенцијали локалне биомасе.
Ова два пројеката, вредна више од 45 милиона долара, спроводе Министарство рударства и енергетике Србије и Уједињене нације за развој, а у пројекте су ушле локалне самоуправе од 20.000 до 40.000 становника изабране на основу Јавног позива, објављеног у августу ове године. Тако су осим Апатина на списку и општине Алибунар, Сента, Бечеј, Лебане,Кладово, Владичин Хан, београдска општина Звездара , Бајина башта… Енергетски mеnayеr у Општини Апатин Недељко Шарац каже да предстоји обиман посао за који је потребно од годину и по до две године да се заврши. „На подручју општине Апатин је 60 јавних установа: школа, вртића, домова здравља, односно амбуланти, јавних предузећа али и јавне расвете, градских аутобуса“, каже Шарац и наглашава да свим локалним самоуправа предстоји исти посао.
По речима Шарца практично треба да се попише инвентар свега што постоји а троши енергију, без обзира на то која је врста енергије-гас, струја, мазут, дрва- сви енергенти за које локалне самоуправе добијају рачуне за наплату потрошене енергије.“Треба пописати највеће потрошаче, где су губици у енергији у каквом су стању објекти, колико имају бојлера и које су они снаге, колико троше енергије, затим светлосне групе, колико троше енергије и у које време се користе, колико дуго светле, у каквом су стању котлови, како црпе енергију“, објашњава енергетски менаџер и подвлачи да тек када се заврши попис следи почетак где и како штедити енергију односно постићи енергетску ефикасност. Сада, каже енергетски менаџер Шарац, Општина Апатин издваја знатну суму новца за енергенте гледајући колико износи буџет, па би попис требало да допринесе да рачуни буду мањи.
Потписивањем меморандума општине су се сагласиле и да ће израдити годишњи план о уштеди енергије, написати програм енергетске ефикасности, спровести обуку међу задуженим лицима за спровођење енергетске ефикасности у објектима од јавног значаја који су у надлежности јединице локалне самоуправе и унети података у Информациони систем за енергетски mеnaymеnt.
По насељеним местима у општинама, каже Недељко Шарац, код локалног становништва треба организовати трибине о употреби биомасе, како остатке пољопривредне производње искористити као енергију.“Током наредне године , уз стручно-саветодавну и техничку помоћ консултаната које ће ангажовати Уједињене нације за развој биће организоване обуке о финансирању пројеката производње енергије из биомасе на пољопривредним газдинствима, као и обуке о енергетским засадима.“
З. Делић
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Тител. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)