Apatin: Popis utroška energije u javnim ustanovama
APATIN: Opština Apatin je uz još 28 opština u Srbiji potpisala Memorandum o razumevanju sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj, da bi se postigla energetska efikasnost u javim ustanovama i iskoristili potencijali lokalne biomase.
Ova dva projekata, vredna više od 45 miliona dolara, sprovode Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije i Ujedinjene nacije za razvoj, a u projekte su ušle lokalne samouprave od 20.000 do 40.000 stanovnika izabrane na osnovu Javnog poziva, objavljenog u avgustu ove godine. Tako su osim Apatina na spisku i opštine Alibunar, Senta, Bečej, Lebane,Kladovo, Vladičin Han, beogradska opština Zvezdara , Bajina bašta… Energetski menayer u Opštini Apatin Nedeljko Šarac kaže da predstoji obiman posao za koji je potrebno od godinu i po do dve godine da se završi. „Na području opštine Apatin je 60 javnih ustanova: škola, vrtića, domova zdravlja, odnosno ambulanti, javnih preduzeća ali i javne rasvete, gradskih autobusa“, kaže Šarac i naglašava da svim lokalnim samouprava predstoji isti posao.
Po rečima Šarca praktično treba da se popiše inventar svega što postoji a troši energiju, bez obzira na to koja je vrsta energije-gas, struja, mazut, drva- svi energenti za koje lokalne samouprave dobijaju račune za naplatu potrošene energije.“Treba popisati najveće potrošače, gde su gubici u energiji u kakvom su stanju objekti, koliko imaju bojlera i koje su oni snage, koliko troše energije, zatim svetlosne grupe, koliko troše energije i u koje vreme se koriste, koliko dugo svetle, u kakvom su stanju kotlovi, kako crpe energiju“, objašnjava energetski menadžer i podvlači da tek kada se završi popis sledi početak gde i kako štediti energiju odnosno postići energetsku efikasnost. Sada, kaže energetski menadžer Šarac, Opština Apatin izdvaja znatnu sumu novca za energente gledajući koliko iznosi budžet, pa bi popis trebalo da doprinese da računi budu manji.
Potpisivanjem memoranduma opštine su se saglasile i da će izraditi godišnji plan o uštedi energije, napisati program energetske efikasnosti, sprovesti obuku među zaduženim licima za sprovođenje energetske efikasnosti u objektima od javnog značaja koji su u nadležnosti jedinice lokalne samouprave i uneti podataka u Informacioni sistem za energetski menayment.
Po naseljenim mestima u opštinama, kaže Nedeljko Šarac, kod lokalnog stanovništva treba organizovati tribine o upotrebi biomase, kako ostatke poljoprivredne proizvodnje iskoristiti kao energiju.“Tokom naredne godine , uz stručno-savetodavnu i tehničku pomoć konsultanata koje će angažovati Ujedinjene nacije za razvoj biće organizovane obuke o finansiranju projekata proizvodnje energije iz biomase na poljoprivrednim gazdinstvima, kao i obuke o energetskim zasadima.“
Z. Delić
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Titel. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)