clear sky
0°C
20.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Паметни телефони одлазе у прошлост ЈЕЗИВО ПРЕДВИЂАЊЕ БИЛА ГЕЈТСА Милијардер се клади на нешто заиста ЗАСТРАШУЈУЋЕ

18.02.2025. 20:11 20:17
Пише:
Извор:
Информер
телефон
Фото: Ilustracija/Tanjug/(AP Photo/Jae C. Hong)/pixabay.com

Бил Гејтс је изнео шокантно предвиђање, да ће у будућности паметне телефоне заменити електронске тетоваже.

У шокантном предвиђању које изазивају турбуленције кроз свет технологије, суоснивач Мајкрософта Бил Гејтс изјавио је да су паметни телефони на ивици застарелости. 
 

Предузетник милијардер верује да ће застрашујућа нова технологија ускоро заменити наше омиљене ручне уређаје, остављајући многе стручњаке забринутима због импликација на приватност и личну слободу.
 

Будућност комуникације
 

Бил Гејтс замишља свет у којем су паметни телефони замењени електронским тетоважама, концепт који звучи као да је произашао из научнофантастичног романа. 
 

Ове привремене, електрично проводљиве тетоваже би се наносиле директно на кожу, ефективно претварајући наша тела у живе уређаје за комуникацију, пише Телеграфи.
 

Првобитно развијен од стране Chaotic Moon Studios за медицинске примене, ова футуристичка технологија привукла је Гејтсову пажњу као следећа прекретница у персоналном рачунарству. Толико је уверен у његов потенцијал да је много уложио у његов развој, кладећи се да ће постати паметни телефон сутрашњице.
 

Идеја да наше комуникацијске уређаје буквално имамо под кожом је истовремено фасцинантна и узнемирујућа. Иако би могао револуционирати начин на који комуницирамо с технологијом и једни с другима, она такође поставља озбиљна питања о приватности и границама између човека и машине.

Трансхуманизам и еволуција личне технологије
 

Концепт електронских тетоважа представља значајан корак ка трансхуманизму, уверењу да технологија може побољшати људске физичке и когнитивне способности. Овај помак са спољних уређаја на интегрисану технологију означава потенцијалну прекретницу у људској еволуцији.

Гејстово предвиђање је у оштрој супротности с визијама других технолошких лидера. Марк Закерберг се, рецимо, клади на наочаре проширене стварности које ће заменити паметне телефоне, наглашавајући различите путеве које технолошки дивови предвиђају за нашу дигиталну будућност.

Прелазак на такву интегрисану технологију могао би драматично променити наш однос с уређајима. Док једни то сматрају напретком, други су забринути због потенцијала повећане зависности од технологије. Ова забринутост није неутемељена, о чему сведочи растући проблем зависности од паметних телефона, што је довело до иновативних решења попут апликација дизајнираних да подстакну активности на отвореном.

Алармантни недостаци
 

Заговорници електронских тетоважа истичу њихове потенцијалне предности, посебно у здравству. Ови уређаји би могли револуционирати медицинско праћење, омогућавајући рано откривање стања попут срчаног и можданог удара. Импликације за превентивну медицину и персонализовану здравствену његу су дубоке.

Међутим, могућност да се све функције паметног телефона – од телефонских позива до банкарства и геолокације – интегришу у нашу кожу изазива значајну забринутост за приватност. Континуирани пренос личних података у огромне базе података могао би довести до нивоа надзора и контроле без преседана.

Овај сценарио сабласно одјекује дистопијским визијама аутора попут Џорџа Орвела, подстичући поређења са стањем надзора приказаним у његовом делу “1984”. Граница између технолошког напретка и инвазије на приватност постаје све нејаснија, остављајући многе да доводе у питање цену таквог напретка.

Потенцијално широко усвајање електронских тетоважа поставља бројне етичке дилеме. Питања власништва података, пристанка и права на прекид везе постају најважнија у свету у којем су наша тела стално на мрежи.
 

Извор:
Информер
Пише:
Пошаљите коментар
БИЛ ГЕЈТС ЈЕ НЕРАДНИЦИМА ПОВЕРАВАО НАЈТЕЖЕ ЗАДАТКЕ Ових СЕДАМ НАВИКА треба усвојити од лењих људи
lenj

БИЛ ГЕЈТС ЈЕ НЕРАДНИЦИМА ПОВЕРАВАО НАЈТЕЖЕ ЗАДАТКЕ Ових СЕДАМ НАВИКА треба усвојити од лењих људи

20.01.2025. 10:44 10:56