Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pametni telefoni odlaze u prošlost JEZIVO PREDVIĐANJE BILA GEJTSA Milijarder se kladi na nešto zaista ZASTRAŠUJUĆE

18.02.2025. 20:11 20:17
Piše:
Izvor:
Informer
телефон
Foto: Ilustracija/Tanjug/(AP Photo/Jae C. Hong)/pixabay.com

Bil Gejts je izneo šokantno predviđanje, da će u budućnosti pametne telefone zameniti elektronske tetovaže.

U šokantnom predviđanju koje izazivaju turbulencije kroz svet tehnologije, suosnivač Majkrosofta Bil Gejts izjavio je da su pametni telefoni na ivici zastarelosti. 
 

Preduzetnik milijarder veruje da će zastrašujuća nova tehnologija uskoro zameniti naše omiljene ručne uređaje, ostavljajući mnoge stručnjake zabrinutima zbog implikacija na privatnost i ličnu slobodu.
 

Budućnost komunikacije
 

Bil Gejts zamišlja svet u kojem su pametni telefoni zamenjeni elektronskim tetovažama, koncept koji zvuči kao da je proizašao iz naučnofantastičnog romana. 
 

Ove privremene, električno provodljive tetovaže bi se nanosile direktno na kožu, efektivno pretvarajući naša tela u žive uređaje za komunikaciju, piše Telegrafi.
 

Prvobitno razvijen od strane Chaotic Moon Studios za medicinske primene, ova futuristička tehnologija privukla je Gejtsovu pažnju kao sledeća prekretnica u personalnom računarstvu. Toliko je uveren u njegov potencijal da je mnogo uložio u njegov razvoj, kladeći se da će postati pametni telefon sutrašnjice.
 

Ideja da naše komunikacijske uređaje bukvalno imamo pod kožom je istovremeno fascinantna i uznemirujuća. Iako bi mogao revolucionirati način na koji komuniciramo s tehnologijom i jedni s drugima, ona takođe postavlja ozbiljna pitanja o privatnosti i granicama između čoveka i mašine.

Transhumanizam i evolucija lične tehnologije
 

Koncept elektronskih tetovaža predstavlja značajan korak ka transhumanizmu, uverenju da tehnologija može poboljšati ljudske fizičke i kognitivne sposobnosti. Ovaj pomak sa spoljnih uređaja na integrisanu tehnologiju označava potencijalnu prekretnicu u ljudskoj evoluciji.

Gejstovo predviđanje je u oštroj suprotnosti s vizijama drugih tehnoloških lidera. Mark Zakerberg se, recimo, kladi na naočare proširene stvarnosti koje će zameniti pametne telefone, naglašavajući različite puteve koje tehnološki divovi predviđaju za našu digitalnu budućnost.

Prelazak na takvu integrisanu tehnologiju mogao bi dramatično promeniti naš odnos s uređajima. Dok jedni to smatraju napretkom, drugi su zabrinuti zbog potencijala povećane zavisnosti od tehnologije. Ova zabrinutost nije neutemeljena, o čemu svedoči rastući problem zavisnosti od pametnih telefona, što je dovelo do inovativnih rešenja poput aplikacija dizajniranih da podstaknu aktivnosti na otvorenom.

Alarmantni nedostaci
 

Zagovornici elektronskih tetovaža ističu njihove potencijalne prednosti, posebno u zdravstvu. Ovi uređaji bi mogli revolucionirati medicinsko praćenje, omogućavajući rano otkrivanje stanja poput srčanog i moždanog udara. Implikacije za preventivnu medicinu i personalizovanu zdravstvenu njegu su duboke.

Međutim, mogućnost da se sve funkcije pametnog telefona – od telefonskih poziva do bankarstva i geolokacije – integrišu u našu kožu izaziva značajnu zabrinutost za privatnost. Kontinuirani prenos ličnih podataka u ogromne baze podataka mogao bi dovesti do nivoa nadzora i kontrole bez presedana.

Ovaj scenario sablasno odjekuje distopijskim vizijama autora poput Džordža Orvela, podstičući poređenja sa stanjem nadzora prikazanim u njegovom delu “1984”. Granica između tehnološkog napretka i invazije na privatnost postaje sve nejasnija, ostavljajući mnoge da dovode u pitanje cenu takvog napretka.

Potencijalno široko usvajanje elektronskih tetovaža postavlja brojne etičke dileme. Pitanja vlasništva podataka, pristanka i prava na prekid veze postaju najvažnija u svetu u kojem su naša tela stalno na mreži.
 

Izvor:
Informer
Piše:
Pošaljite komentar
BIL GEJTS JE NERADNICIMA POVERAVAO NAJTEŽE ZADATKE Ovih SEDAM NAVIKA treba usvojiti od lenjih ljudi
lenj

BIL GEJTS JE NERADNICIMA POVERAVAO NAJTEŽE ZADATKE Ovih SEDAM NAVIKA treba usvojiti od lenjih ljudi

20.01.2025. 10:44 10:56